USA nabírají a vyzbrojují teroristy k boji proti Assadovi

USA nabírají a vyzbrojují teroristy k boji proti Assadovi

Spojené státy nabírají a cvičí militanty, kteří proudí do al-Kájdy a Islámského státu ke svržení zvolené vlády v Sýrii, uvedl autor a analytik v Chicagu.

Smrtící krize v Sýrii, která začala v březnu 2011 je „zástupnou válkou“ vedenou administrativou amerického prezidenta Baracka Obamy, řekl v úterý pro Press TV Stephen Lendman.

Teroristé z Fronty an-Nusrá, al-Kájdy a Isil, jsou přijímáni, vyzbrojováni a financováni Amerikou v několika zemích na Blízkém východě, k boji proti vládě syrského prezidenta Bašára al-Asada, uvedl Lendman.

USA nabírají a vyzbrojují teroristy k boji proti Assadovi Foto: PressTV
USA nabírají a vyzbrojují teroristy k boji proti Assadovi Foto: PressTV

„Tato válka může trvat roky, a kdo ví, kolik lidí díky této válce zemře a bude ještě trpět,“ dodal.

Podle Organizace spojených národů, již více než 3.800.000 Syřanů opustilo svou zemi od začátku krize a více než 7,2 miliónů Syřanů bylo vnitře vysídleno.

Teroristé Isil, kteří byli zpočátku vycvičeni CIA v Jordánsku v roce 2012 s cílem destabilizovat syrskou vládu, nyní kontrolují velké části Sýrie a Iráku.

Spojené státy a jejich regionální spojenci- zejména Katar, Saudská Arábie a Turecko- podporují tyto militanty působící v zemi.

Americká armáda zahájila školení „umírněných“ militantů v Jordánsku k boji proti teroristům Isil v Sýrii, uvedl minulý týden Pentagon.

Spojené státy plánují vycvičit a vyzbrojit celkem 15.000 bojovníků do roku 2018. Cílem programu je vyškolit 5000 bojovníků ročně v příštích třech letech.

Lendman uvedl, že nedávné zprávy o tom, že Assadova intenzita v boji proti militantním skupinám se snížila, není nic jiného než propaganda.

Bezpečnostní američtí úředníci varují, že v případě, že se syrská vláda zhroutí, země bude čelit daleko větší nestabilitě a bude pod ještě větší kontrolou extremistických skupin.

„Pro syrský národ to bude znamenat další nestabilitu,“ uvedl americký předseda Sboru náčelníků štábu, generál Martin Dempsey. „Náhlé přenesení moci, by mohlo znamenat ještě větší humanitární krizi,“ uvedl.

 

PressTv/ Tomas Daleko
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*