USA: Člen hnutí BLM přinutil ženu, aby si klekla a omluvila se za své „privilegium bílých“

USA: Člen hnutí BLM přinutil ženu, aby si klekla a omluvila se za své „privilegium bílých“

Ve Spojených státech se objevilo znepokojivé video, které ukazuje, jak aktivista hnutí Black Lives Matter (BLM) přiběhne k bílé ženě a přikáže jí, aby si klekla na kolena a omluvila se za své „privilegium bílých“.  

 

Black Lives Matter (BLM) je mezinárodní aktivistické hnutí, které vzniklo ve Spojených státech v roce 2013. Upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.

K mediálně nejznámějším událostem, ve kterých se hnutí angažovalo, patří případ stát versus George Zimmerman z roku 2013. Floridský koordinátor místní domobrany George Zimmerman tehdy zastřelil 17letého neozbrojeného černocha Trayvona Martina. Zimmerman byl vzat do vazby, avšak po pěti hodinách výslechu propuštěn s odůvodněním, že se jednalo o sebeobranu. Další podnět a zvýšení povědomí o tomto hnutí následovalo po zastřelení Michaela Browna ve Fergusonu v roce 2014. Na základě tohoto případu se jedním ze sloganů hnutí stalo „hands up, don’t shoot!“ (ruce vzhůru, nestřílejte!) nebo jen zkráceně „hands up!“, což je signál, který měl Michael Brown ukazovat před svým zastřelením.

V první polovině června 2016 hnutí uspořádalo více než 112 celostátních protestů v 88 amerických městech,[4] které byly odpovědmi na policejní zásahy končící fatálně pro občany tmavé pleti. Hnutí upozorňuje také na rasové profilování, které ústí v nepoměrně vyšší zastavování Afro- a Latinoameričanů policisty v ulicích amerických měst, policejní brutalitu a obecně dvojí metr, který policie aplikuje vůči Američanům na základě jejich barvy kůže.

V roce 2016 se demonstrace Black Lives Matter uskutečnili také ve Velké Británii, v Německu, Kanadě a Nizozemí. Hnutí získalo širokou podporu na internetu, kde se šířilo pod hashtagem #BlackLivesMatter.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “USA: Člen hnutí BLM přinutil ženu, aby si klekla a omluvila se za své „privilegium bílých“

  • EU nutí Česko aby přijímala uprchlíci i černoši. Naše děti se jím budou omlouvat že jsou bílé ?? Ať jdou do prdele.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*