„USA chtějí v Íránu změnu režimu ve stylu Iráku“

„USA chtějí v Íránu změnu režimu ve stylu Iráku“

Odstoupení USA z jaderné dohody s Teheránem je prvním krokem v americkém plánu pro změnu režimu v Íránu, který bude proveden v souladu s iráckým scénářem, uvedl expert na Střední východ Sami Ramadani.

„Pokud člověk pečlivě naslouchá tomu, co říká Trump, nejen že Spojené státy jednostranně ustupují od mnohostranné mezinárodní dohody – ruší ji, ale ve skutečnosti také vyhrožují změnou režimu v Íránu,“ řekl Ramadani.

„Tón jeho projevu (Trumpova), slova, která použil, připomínají řeč George Bushe „předtím, než USA podnikly invazi v roce 2003, kdy byly použity lži k zahájení genocidní války proti iráckému lidu,“ uvedl. Expert poznamenal, že kvůli americkému vojenskému zapojení nebyl pouze svržen irácký režim, ale celá země byla „zničena“. Spojené státy se již desítky let snaží destabilizovat Írán.Washington chce od Teheránu mnohem víc, než koncesi týkající se jaderné dohody, kterou si íránské úřady nemohou dovolit kvůli silné nespokojenosti se smlouvou v zemi, uvedl Ramadani. „Myslím, že Írán není schopen udělat další ústupky – říkali, že nikdy neplánovali vyvíjet jaderné zbraně a íránské dodržování dohody bylo potvrzeno agenturou MAAE při mnoha příležitostech.

„Co USA chtějí od Íránu, je vzdát se nezávislosti. To je spodní linie. Nechtějí žádný nezávislý silný národ na světě, zvláště na Středním východě. A – bez ohledu na to, co si myslíme o jejich politickém systému – Írán si zvolil cestu nezávislosti od USA. Nechtějí být poskoky americké politiky v regionu. A USA jim říkají: „ Za to vás potrestáme,“ vysvětlil expert.

Novinář Max Blumenthal tvrdí, že za rozhodnutím Trumpa upustit od jaderné dohody stojí Tel Aviv.

„Význam izraelského vlivu je zde naprosto klíčový. Trump se přinejmenším postavil tak trochu do Netanjahuova obchodního stylu prodejce ojetých automobilů, aby ospravedlnil odchod z íránské smlouvy a jeho novou revoluční politiku,“ řekl novinář.

Koncem dubna předseda vlády Benjamin Netanjahu ukázal prezentaci v PowerPointu, kde údajně odhalil izraelské informace o nedodržování dohody ze strany Íránu. Prezentace však byla podle Blumenthala k ničemu.

„Je to další zpravodajský podvod, který nás posunuje k válce,“ řekl a označil informace citované Netanjahuem za „pravděpodobně zinscenované“. Blumenthal dodal, že nebylo prezentováno nic nového a že „velká část informací“ se zdá být „zfalšovaná“ a pochází z počátku roku 2000.

Trump oznámil, že Washington „odstoupí od íránské dohody o jaderných zbraních“ a že vůči zemi budou uloženy sankce. Americký prezident vysvětlil své rozhodnutí tím, že uvedl, že Společný komplexní akční plán (JCPOA) nezabránil Teheránu v obohacování uranu a postavil Blízký východ na cestu jaderného závodu ve zbrojení.“

Íránský prezident Hassan Rouhani označil Trumpovo rozhodnutí za „nezákonné a nelegitimní,“ a slíbil, že Teherán zůstane zapojen do dohody i přes stažení USA.

Dohoda JCPOA, kterou podepsaly Írán a P5 + 1 země (Čína, Francie, Rusko, Spojené království, USA a Německo) v roce 2015 po letech jednání, znamenala zrušení mezinárodních sankcí vůči Teheránu výměnou za to, že Írán ukončil svůj kontroverzní jaderný program.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Goran Tomasevic / Reuter)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*