USA a Jižní Korea připravují v Severní Koreji „Arabské jaro“

USA a Jižní Korea připravují v Severní Koreji „Arabské jaro“

„Nestabilita“ , „změna režimu“ a „kolaps“ severokorejského systému jsou témata diskutovaná odborníky z USA a Jižní Koreje.       

Eduardo Vasco, Pravda. Ru

Zdá se nepravděpodobné, že by se Spojené státy pokusily vojensky napadnout Severní Koreu a zahájit konvenční válku na Korejském poloostrově, zejména poté, co Pchjongjang začal vyhrožovat jadernými zbraněmi, což je pro tuto zemi považováno za odrazující mechanismus.       

Ale i poté, co prezident Donald Trump snížil tón své rétoriky, Severní Korea zůstává ostražitá. Oficiální deník Rodong Sinmun nedávno uvedl, že „Washington nadále plánuje obsadit severní část Korejského poloostrova za pomocí svých spojenců, Japonska a Jižní Koreje.“

Země také obvinila USA a Jižní Koreu, že plánovali teroristický útok na severokorejského vůdce Kim Čong-una, za pomocí zpravodajských agentur těchto dvou zemí na území Severní Koreje, která by vedla k vraždě severokorejského vůdce biochemickými látkami.

Severokorejská vláda prostřednictvím svého špionážního a protišpionážního aparátu sleduje kroky a komploty svých nepřátel v tomto směru a sleduje manévry Spojených států a jejich spojenců. Západ má také tajné a skryté projekty, aby se pokusil uskutečnit svůj neskrývaný cíl, svrhnutí severokorejské vlády.Americký establishment zkoumal způsoby, jak dosáhnout tohoto cíle po celá desetiletí, aniž by dosud dosáhl pevných výsledků. Nedávná iniciativa se snaží nalézt vzorce, které by realizovaly tuto touhu bez nutnosti konvenční války, ale za pomocí jemnějších prostředků agrese.

Projekt NK Instability Project, který provedl americko-korejský Institut pro pokročilé mezinárodní studie na univerzitě Johns Hopkins ve Washingtonu, uspořádal řadu workshopů v letech 2016 až 2017, kde se diskutovalo o možnosti destabilizace a kolapsu severokorejské vlády a jejího politického a ekonomického systému.   

Institut získal prostředky od jihokorejské vlády, od společnosti Carnegie Corporation, od nadace MacArthur Foundation a od dárců z Jižní Koreje a USA. Členové projektu mají také vazby na vlády v USA a v Jižní Koreji.

Na workshopech akademici a výzkumní pracovníci vytvořili zprávy, v nichž důkladně analyzují scénáře k vytvoření „chaosu“ a změny režimu“ v této asijské zemi.  

V jedné z těchto zpráv, nazvané „Arabské jaro a Severní Korea,“ se autor Dr. In Nam-sik, jihokorejský expert na Blízký východ, zabývá možností na severu Korejského poloostrova, vytvořit něco, co bylo nedávno v arabských zemích nazváno „Arabské jaro“.

Podle autora by „změna režimu“ v Severní Koreji mohla být podobná té, ke které došlo v Tunisku, Egyptě a Libyi. V prvním případě byla rozpuštěna vláda a země nyní usiluje o dodržování liberálně demokratické linie v západním stylu, i když s obtížemi. V druhém případě se systém téměř nezměnil a zdá se, že jde pouze o pokračování předchozího režimu. Ve třetím případě neexistuje prakticky žádná vláda a země se stala územím rozděleným na kmeny, které bojují proti sobě navzájem, aby získaly moc, zatímco teroristické skupiny jako Islámský stát mají zde silnou přítomnost.  

Jiní autoři také porovnávají možnou budoucnost Severní Koreje s ostatními národy, které zažily podobné režimy, které byly svrženy.

Oni diskutují o možnosti pádu vlády prostřednictvím mezinárodních tlaků a sankcí, k nimž letos dochází, což způsobuje ekonomické a humanitární potíže. Radikalizace této strategie, i když dosud neměla žádný účinek proti vládám v Pchjongjangu, by mohla vést k populární nespokojenosti.    

Za budoucí „nestabilitu“, „změnu režimu“ nebo kolaps země se také bere v úvahu spiknutí v armádě a ve vládnoucí straně, stejně jako náhlá smrt nebo dokonce vražda Kim Čong-una. Není vyloučeno, že by mohlo dojít k občanské válce nebo k invazi do Severní Koreje Jižní Koreou a Spojenými státy.

Nicméně, tato poslední událost je však podle názorů autorů nejpravděpodobnější. Dokonce i posílení občanské společnosti, které by umožnilo vznik organizací, které by byly proti vládě, je viděno s pochybnostmi, když analyzujeme historii země, která má velmi soudržnou a sjednocenou společnost.  

Navzdory obtížím najít mezeru, která by umožnila zasahovat přímo do severokorejské vlády a společnosti, Spojené státy pokračují ve snaze o kontrolu nad celým korejským územím bez nutnosti otevřené války.

Když se podíváme zpátky, časté odsuzování ze strany Pchjongjangu, které jsou zesměšňovány mezinárodními médii, vůbec nejsou fantazijní. Právě proto se Severní Korea snaží věnovat zvláštní pozornost svému bezpečnostnímu systému.   

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP /Jon Chol Jin)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*