USA a jihokorejská armáda nacvičují preventivní útoky na Severní Koreu

USA a jihokorejská armáda nacvičují preventivní útoky na Severní Koreu

V pondělí začalo masivní společné americko-jihokorejské vojenské cvičení, které se údajně koná v důsledku vysokého napětí na Korejském poloostrově kvůli čtvrté lednové severokorejské jaderné zkoušce a startu rakety minulý měsíc. Pod tlakem z Washingtonu, Rada bezpečnosti OSN minulý týden uvalila nejvíce dalekosáhlé sankce proti Pchjongjangu, které omezí export režimu, který se již tak zmítá v hospodářské krizi, informovala jihokorejská tisková agentura Yonhap Post.

Každoroční válečné hry- Key Resolve a Foal Eagle- vždy byly velmi provokativní a mobilizovaly významné zdroje z jihokorejské armády a ozbrojených sil USA, které sídlí v zemi při zkouškách války se Severní Koreou. Probíhající cvičení bude vůbec největší, zahrnující 300.000 jihokorejských a 17.000 amerických vojáků a 17.000 amerických, podporovaných sofistikovanými tanky a děly, jakož i leteckou a námořní silou.

Ještě důležitější je však skutečnost, že letošní cvičení je založeno na novém operačním plánu OPLAN 5015, který posouvá těžiště války proti Severní Koreji z nominálně obranného postoje na útočný. Podle detailu uniklých do médií, plán zahrnuje preventivní údery na severokorejské jaderné a raketové základny a nájezdy speciálních jednotek k zavraždění severokorejských představitelů, včetně vůdce Kim Čong Una, jako předehra k zabavení celého korejského poloostrova.

Jihokorejská tisková agentura Yonhap Post oznámila, že společné síly budou také cvičit nový „4D“ operační plán s cílem odhalit, narušit a bránit se proti severokorejskému jadernému a raketovému arzenálu.

OPLAN 5015, který byl podepsán v listopadu loňského roku, je provázen plánem CONPLAN 5029, který je zaměřen na náhlé a krizové situace, jako je politické zhroucení režimu Pchjongjangu, nebo interní vzpoura v Severní Koreji. Americká a jihokorejská armáda již vytvořily společnou divizi za účelem zničit severokorejský jaderný program. V případě války, USA, které v Jižní Koreji udržují 28.500 vojáků a v současné době posilují své základny, by převzaly plné operační velení jihokorejských vojenských sil.

V souladu s agresivními opatřeními uvedenými v operačním plánu OPLAN 5015, Pentagon vyslal na letošní válečné cvičení zařízení schopné použít jaderné zbraně, včetně jaderné útočné ponorky údajně také strategický bombardér B-2. Letadlová loď John C. Stennis, která minulý týden provokovala Čínu v Jihočínském moři se má cvičení také účastnit, spolu s její údernou skupinou doprovodných válečných lodí.

 

( Ilustrační obrázek/ americká letadlová loď John C. Stennis Foto: US Army)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “USA a jihokorejská armáda nacvičují preventivní útoky na Severní Koreu

  • Američaná zase v korejském zálivu ukazují svaly, ale jenom ty svaly. Sice Severní Korea není žádný demokratický režim, přece jednu velkou výhodu má, je schovaná v horách a má nadostřel jižní Soul/10mil./obyvatel.. Čímž ji drží tato výhoda před zničéním od Jižní Korey či USA. Nebýt této výhody, už by se smažily v Americkém pekle. Ale hlavní záměr je ukázat svaly blízké Číně a udělat na ni dojem. Myslím si, že to dojem udělá opačný, Čína se ještě více přizpůsobí a připravý na možný přímí střet s bláznivými Amíky!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*