Uprchlíci a migranti se stále více pokoušejí dosáhnout EU prostřednictvím Kypru

Uprchlíci a migranti se stále více pokoušejí dosáhnout EU prostřednictvím Kypru

Kyperská policie tvrdí, že zastavila několik desítek migrantů, kteří se pokoušeli překonat Tureckem kontrolovanou část ostrova. Začátkem tohoto měsíce více než 100 žadatelů o azyl protestovalo proti špatným vyhlídkám a vykořisťování na Kypru.Kyperské úřady v úterý uvedly, že objevily 37 migrantů, kteří se pokoušeli překročit hranici ze severní části středomořského ostrova do jižní části. CyprusMail Online uvedl, že skupina dorazila do hlavního města Nikósie a do města Morphou. Zatímco severní část je kontrolována Tureckem, jih je převážně obýván řeckými Kypřany.

Kypr, oficiálně Kyperská republika, je rozdělen od roku 1974 a v roce 2004 se stal členem Evropské unie. Celý ostrov je součástí EU, ale právní předpisy EU platí pouze na jihu.

Ostrovní stát, který se nachází asi 170 kilometrů od Libanonu a 70 kilometrů od tureckého pobřeží, je stále více populárnějším místem vstupu pro migranty, kteří pocházejí převážně z Afriky a snaží se dosáhnout EU. Pašeráci za převoz údajně účtují 2000 eur na osobu.

V současné době je na Kypru asi 10 000 žadatelů o azyl. Ostrov má nejvyšší míru uprchlíků na obyvatele v EU po Maltě a Lucembursku, podle posledních údajů z Evropské komise, které jsou z roku 2017.

Katolická charita Caritas tvrdí, že počet žadatelů o azyl přicházejících na Kypr v loňském roce dramaticky vzrostl. Migranti přijíždějí jak po moři, tak letecky (přes Tureckem řízený sever).

Začátkem tohoto měsíce se 150 až 170 žadatelů o azyl na Kypru vydalo do ulic Nikósie, kde požadovali plný přístup na trh práce. Rozhodnutí ministrů přijaté v říjnu 2018 uvádí, že žadatelům o azyl by měl být umožněn přístup na trh práce jeden měsíc po podání žádosti o azyl. Skutečnost je však velmi odlišná, například nalezení platné smlouvy o pronájmu je často první překážkou, kterou musí žadatelé o azyl překonat. Bez oficiální nájemní smlouvy se nemohou zaregistrovat na úřadech práce nebo pobírat dávky, na které mají nárok z EU.

Další výzvou pro žadatele o azyl na Kypru je to, že mají povoleno vykonávat pouze některá pracovní místa s nízkými platy. V současné době se mohou ucházet pouze o práci v zemědělství, rybaření, výrobě, nakládání s odpady, opravách ve velkoobchodech, stavebních i venkovních úklidech (mycí linky), dodávkách potravin a roznášení letáků.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*