Ukrajinská Potěmkinova vesnice druhého stupně

Ukrajinská Potěmkinova vesnice druhého stupně

Potěmkinovy vesnice prvého stupně byly zřízeny u příležitosti cesty carevny Kateřiny II a císaře Josefa II na Krym v roce 1787. Patrně se na tu cestu nabalila spousta legend a mnohé z toho, co se vypráví není pravda.

Ale pravdou asi bude, že podobné věci se děly předtím i potom, ale jen někdo měl to štěstí, aby vešel do dějin jako pojem. Tak třeba, lesbická láska. Proslavila řecký ostrov Lesbos, méně však její neúnavnou propagátorku, básnířku Saphó.

A tak bychom mohli pokračovat pomalu donekonečna. Například Češi dějinně křivdí panu Nicolaus August Otto (1839-1891), vynálezci čtyřtaktního spalovacího motoru, kterému, na rozdíl od Němců říkají „zážehový“ či benzinový.

Ilustrační obrázek Foto: Reuters
Ilustrační obrázek Foto: Reuters

To Rudolf Diesel (1858-1913) žije v myslích a činech mnoha a mnoha stovek miliónů řidičů na celém světě a pravda, my tomu motoru sice spisovně říkáme vznětový, přesto jsem ale nikde nečetl či neslyšel, že Volskwagen má „vznětový skandál“.

Tak to byl, možná, příliš dlouhý technický úvod a tak vzhůru na Majdan. Největší klam nebo snad sebeklam zde říkají ti, kteří tvrdí, že kritici postupu Západu na Ukrajině jsou krmeni ruskou propagandou a že jednají v ruském zájmu.

Ano, „pravda o Majdanu“ je samozřejmě v ruském zájmu, protože čím dříve a čím důkladněji se tehdejší události objasní, tak tím lépe. Mám však obavu, že se to nestane nikdy. Na to, udělat si na tyto události názor, však stačila jen a pouze Česká televize.

Musím použít vulgaritku, která zní, že až do roku 2014 mi Ukrajina byla zcela u prdele. Přesně tak. Zaznamenal jsem sice jakýsi pokus poďobaného Juščenka, to ale stylem „jedním uchem dovnitř a druhým ven“

Co tam však již nadosmrti zůstalo, jsou záběry z prvních dvou měsíců roku 2014. Ty mi z paměti již nikdy nevymizí a dojem z nich byl jak tehdy, tak i nyní naprosto jednoznačný. Pokus, násilným způsobem, zvrátit výsledky prezidentských voleb na Ukrajině a nasměrovat zem na Západ.

A kdo není absolutní trdlo a nehraje si na obecního blba, tak ten musí říci i „B“ a tedy, že to bylo za účelem strategického oslabení Ruska a možná dokonce i v prvním sledu byl úkol sesadit nepříjemného Putina. A kdyby ruský Krym padl do rukou USA, asi by se to zdařilo.

Ovšem, výsledek je nanejvýš tristní. Po dvou letech, nejenže Ukrajina nevzkvétá, ale spíš doslova a do písmene krachuje. Podobá se jakési rodinné firmě, která je koníčkem milovaného syna, ale neprosperuje. A tak ji velmi bohatý dědeček sponzoruje, aby se zdálo, že funguje.

A tak se do Ukrajiny lijí peníze horem dolem a výsledek nikde. Jistě, nějaký výsledek je. Oligarchové bohatnou a jsou rádi, že tu „revoluci“ udělali. Ale zbytek národa? Děs, běs, bída a utrpení.

Pokud si do vyhledávače zadáme: Ukraine Debts, tak se dočteme nepotěšující fakta:

  • ExternalDebt in Ukraine increased to 127525 USD Million in the third quarter of 2015 from 126976 USD Million in the second quarter of 2015.
  • Ukraine recorded a Government Debt to GDP of 71.21 percent of the country’s Gross Domestic Product in 2014. Government Debt to GDP in Ukraine averaged 35.32 percent from 1997 until 2014, reaching an all time high of 71.21 percent in 2014 and a record low of 12.30 percent in 2007.

Takže, když vše podtrhneme a sečteme, uvidíme, že výsledek Majdanského puče je -100%, tedy, že se nesplnilo vůbec nic z toho, v co lidé doufali. A jestli někdo doufal, že se se drasticky zhorší vztahy k nejbližšímu sousedovi, tedy Rusku, tak ano. To se na 100% zdařilo.

Menší státy se často poměřují s velkým Německem. Je pravda, že za socialistické „Potěmkiády“ byla životní úroveň Československa proti Západnímu Německu o hodně nižší. Výdělky, byly ještě tristnější, ale částečně to kompenzovalo laciné bydlení.

Zrovna nedávno zde proběhla diskuze a „přemalovaném chlévu“ a při té příležitosti jsem vygoogloval plat ředitele gymnázia v SRN. Byl okolo 60.000 Euro ročně, tedy 5.000 Euro měsíčně. A abych nebyl tak příkrý, tak řeknu, že na Ukrajině je to, dejme tomu 2.500 Euro ročně. Možná o trochu víc, ale spíš méně.

Ach, jo. To jsou konce. Někde jsem viděl nadpis „Nucená správa Ukrajiny“ a myslím, že by to byl ten naprosto nejlepší nápad. To čeho nedosáhl Hitler ve druhé světové válce by se konečně naplnilo. Drang nach Osten by byl završen a německý rolník by konečně mohl zúrodnit ukrajinskou černozem.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*