Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna ze zavraždění ruských novinářů a ilegálního překročení hranic

Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna ze zavraždění ruských novinářů a ilegálního překročení hranic

Naděžda Savčenková, ukrajinská letecká důstojnice zadržena v Rusku v roce 2014, je vinna z vraždy dvou ruských novinářů zabitých v blízkosti Luhanska, východní Ukrajině, a z nelegálního překročení ruských hranic, rozhodl soud v jižním Doněcku.

„Savčenková spáchala vraždu na základě tajné dohody se skupinou osob motivovaných nenávistí a nepřátelství,“ prohlásil soudce. Soud má číst svůj verdikt v průběhu dvou dnů v pondělí a úterý.

Savčenková se dopustila trestných činů motivovaných nenávistí vůči rusky mluvícím obyvatelům, uvedl soud.

„Motivem pro zločiny obžalované byla nenávist a nepřátelství vůči obyvatelům Luhanska a proti rusky hovořícím lidem jako celku,“ uvedl soud.

Organizátorem vraždy ruských novinářů byl velitel Aidar praporu Melničuk, rozhodl ruský soud.

Podle státních zástupců, Savčenková byla střelcem vrtulníku u praporu Aidar a nahlásila umístění dvou ruských novinářů, Igora Kornelyuka a Antona Vološina kyjevským vojákům, kteří poté ostřelovali region poblíž Luhanska.

Útok měl za následek smrt novinářů a dalších civilistů. Poté Savčenková údajně ilegálně překročila hranici do Ruska.

 

V roce 2014 se Savčenková připojila k nechvalně známému praporu Aidar, který opakovaně obvinila Amnesty International, Human Rights Watch a mise OBSE z porušování lidských práv ve východní Ukrajině.

34letá pilotka všechny obvinění popřela a prohlásila, že ve skutečnosti pomáhala evakuovat raněné během útoku.

Případ Savčenkové vyvolal polemiku a získal mezinárodní pozornost, pro-ukrajinští aktivisté ji označili jako politického vězně a hrdinu. Savčenová se během věznění pokusila o několik hladovek.

Na začátku března státní zástupce pro Savčenkovou požadoval 23 let vězení a pokutu ve výši 100.000 rublů (asi 35.000 Kč).

Dne 9. března, kdy Savčenková dostala příležitost se naposledy vyjádřit k případu před ruským soudem, které se nachází ve městě Doněck nedaleko ukrajinských hranic, vylezla na lavičku, zvedla prostřední prst a učinila vulgární gesta směrem k soudci a žalující straně.

„Tady je moje poslední slovo,“ řekla a začala zpívat ukrajinskou hymnu.

Savčenková neuznává verdikt ruského soudu, bez ohledu na jeho výsledek, uvedl její advokát Nikolaj Polozov, podle tiskové agentury TASS.

„Savčenková nestojí o verdikt- považuje to za klokaní soud. Právě mi sdělila, že verdikt neuznává, ať je jakýkoliv, a nebude se proti němu odvolávat,“ uvedl Polozov po oznámení verdiktu. Savčenková bude pokračovat s její suchou hladovkou a požadovat její propuštění a návrat na Ukrajinu.

Začátkem tohoto měsíce, ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že poslal dopis Vladimíru Putinovi s žádostí o její propuštění. Podle jedné teorie, Savčenková byla údajně zajata sebeobrannými vojsky v Luhansku a převezena do Ruska. Moskva trvá na tom, že vstoupila do Ruska tak, že se vydávala o žadatele o azyl.

 

 

(RT/ svobodnenoviny.eu/ Naděžda Savčenková Foto: TASS)
Podobné články

Genetika Muslimů…

Genetika Muslimů…

Dr. Nicolai Sennels je dánský psycholog, který dělal rozsáhlý výzkum na málo známý  problém v…

Komentář “Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna ze zavraždění ruských novinářů a ilegálního překročení hranic

  • Být tam američtí novináři, tak už dávno sedí v base na Kubě v Guantanámo a 5x denně se modlí k Alláhovy se svými muslimskými bratry ve zbrani!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*