Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna ze zavraždění ruských novinářů a ilegálního překročení hranic

Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna ze zavraždění ruských novinářů a ilegálního překročení hranic

Naděžda Savčenková, ukrajinská letecká důstojnice zadržena v Rusku v roce 2014, je vinna z vraždy dvou ruských novinářů zabitých v blízkosti Luhanska, východní Ukrajině, a z nelegálního překročení ruských hranic, rozhodl soud v jižním Doněcku.

„Savčenková spáchala vraždu na základě tajné dohody se skupinou osob motivovaných nenávistí a nepřátelství,“ prohlásil soudce. Soud má číst svůj verdikt v průběhu dvou dnů v pondělí a úterý.

Savčenková se dopustila trestných činů motivovaných nenávistí vůči rusky mluvícím obyvatelům, uvedl soud.

„Motivem pro zločiny obžalované byla nenávist a nepřátelství vůči obyvatelům Luhanska a proti rusky hovořícím lidem jako celku,“ uvedl soud.

Organizátorem vraždy ruských novinářů byl velitel Aidar praporu Melničuk, rozhodl ruský soud.

Podle státních zástupců, Savčenková byla střelcem vrtulníku u praporu Aidar a nahlásila umístění dvou ruských novinářů, Igora Kornelyuka a Antona Vološina kyjevským vojákům, kteří poté ostřelovali region poblíž Luhanska.

Útok měl za následek smrt novinářů a dalších civilistů. Poté Savčenková údajně ilegálně překročila hranici do Ruska.

 

V roce 2014 se Savčenková připojila k nechvalně známému praporu Aidar, který opakovaně obvinila Amnesty International, Human Rights Watch a mise OBSE z porušování lidských práv ve východní Ukrajině.

34letá pilotka všechny obvinění popřela a prohlásila, že ve skutečnosti pomáhala evakuovat raněné během útoku.

Případ Savčenkové vyvolal polemiku a získal mezinárodní pozornost, pro-ukrajinští aktivisté ji označili jako politického vězně a hrdinu. Savčenová se během věznění pokusila o několik hladovek.

Na začátku března státní zástupce pro Savčenkovou požadoval 23 let vězení a pokutu ve výši 100.000 rublů (asi 35.000 Kč).

Dne 9. března, kdy Savčenková dostala příležitost se naposledy vyjádřit k případu před ruským soudem, které se nachází ve městě Doněck nedaleko ukrajinských hranic, vylezla na lavičku, zvedla prostřední prst a učinila vulgární gesta směrem k soudci a žalující straně.

„Tady je moje poslední slovo,“ řekla a začala zpívat ukrajinskou hymnu.

Savčenková neuznává verdikt ruského soudu, bez ohledu na jeho výsledek, uvedl její advokát Nikolaj Polozov, podle tiskové agentury TASS.

„Savčenková nestojí o verdikt- považuje to za klokaní soud. Právě mi sdělila, že verdikt neuznává, ať je jakýkoliv, a nebude se proti němu odvolávat,“ uvedl Polozov po oznámení verdiktu. Savčenková bude pokračovat s její suchou hladovkou a požadovat její propuštění a návrat na Ukrajinu.

Začátkem tohoto měsíce, ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že poslal dopis Vladimíru Putinovi s žádostí o její propuštění. Podle jedné teorie, Savčenková byla údajně zajata sebeobrannými vojsky v Luhansku a převezena do Ruska. Moskva trvá na tom, že vstoupila do Ruska tak, že se vydávala o žadatele o azyl.

 

 

(RT/ svobodnenoviny.eu/ Naděžda Savčenková Foto: TASS)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna ze zavraždění ruských novinářů a ilegálního překročení hranic

  • Být tam američtí novináři, tak už dávno sedí v base na Kubě v Guantanámo a 5x denně se modlí k Alláhovy se svými muslimskými bratry ve zbrani!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*