Ukrajinská krize pod „vnějším řízením“ Západu

Ukrajinská krize pod „vnějším řízením“ Západu

chelemendik

Pokud by dnes znovu ukradli největší bruselskou atrakci, čůrajícího chlapce, tak by si teď toho asi nikdo ani nevšiml. Hlavní město EU je nyní ponořeno do ukrajinských záležitostí a do Kyjeva se jeden za druhým vydávají evropští politici. Evropský parlament přijímá rezoluci o Ukrajině.

Evropští liberálové hovoří o záměru pobývat na Majdanu (Náměstí) nezávislosti na základě rotace. Nejvyšší představitelka EU pro zahraniční záležitosti Catherine Ashtonová přijela do Kyjeva hned po náměstkyni ministra zahraničních věcí USA Victorii Nulandové. Vzniká dojem, že Západ začal Ukrajinu řídit z vnějšku.
Evropský tisk přitom nepřestává psát o vydírání a tlaku ze strany Ruska. A kde se ve skutečnosti snaží kormidlovat ukrajinskou Historii? To je otázka pro bratislavského politologa a bývalého poslance PACE Sergeje Chelemendika:

Já se domnívám, že se evropští politici hrubě vměšují do politické krize na Ukrajině. A protože situace hrozí nejenom rozpadem země, ale také mnohem hlubšími geopolitickými následky, má Moskva naprostou pravdu, když dává na srozuměnou, že odpovědnost za ukrajinské drama leží na západních politicích, kteří prakticky hasí požár vzniklý v Kyjevě benzínem.

Ale z vydírání Rusko obviňují ukrajinské úřady…

O jakém vydírání tu může jít řeč? Odmítnutí (zcela logické) platit ukrajinskou euroatlantickou integraci je zcela normální reakce. Hovořit o vydírání ze strany Ruska, to je, promiňte, něco jako, když psychicky nemocný tlačí na zdravého.

Proč se Kyjev smiřuje s tak silným vnějším tlakem? Mám na mysli nekonečné evropské návštěvy a domluvy.

Existuje určitý obecný názor, že se ukrajinská elita nyní snaží sedět na dvou židlích a balancovat mezi dvěma silovými centry. Tato centra jsou ale tři: Rusko, EU a USA. A rozhodující roli při tlaku na Ukrajinu hrají Američané, což je dostatečně znát. Byla uvedena v činnost technologie „odpálení“ ukrajinského státu. Tato technologie byla použita už mnohokrát v jiných místech. Proč ukrajinské úřady zaujímají nerozhodnou pozici? Je to pro ně norma. Ale, mě se zdá, že balancování brzy skončí a elita země bude muset učinit svoji volbu. A elita k této volbě není připravena a všichni si myslí, že má ještě na přijetí klíčového geopolitického rozhodnutí čas – rok, nebo dva. Právě proto je Viktor Janukovič tak zmatený.

Zmínil jste možný rozpad země. Je to pro Ukrajinu reálné nebezpečí, nebo spíše jen strašení?

Rozdělení je možné, pokud bude úřadující vládní garnitura svržena nelegitimní cestou, tedy cestou převratu. Podobný sled událostí však není pro EU výhodný a pro Rusko už vůbec ne. Avšak největším hráčem na šachovnici jsou USA a ty mohou situaci v tomto směru zcela cíleně postrkovat.

Existuje přeci jen naděje, že se podaří smutnému scénáři vyhnout a že prezident Janukovič bude souhlasit s provedením „kulatého jednacího stolu“ s opozicí?

Bylo by samozřejmě dobré, kdyby hlava státu tento manévr uskutečnil. Já si ale nemyslím, že můžeme očekávat něco významného. Janukovič je jednoduše nucen ke kapitulaci.

Jeho český kolega, prezident Miloš Zeman prohlásil, že Ukrajina podepíše asociační dohodu s EU na summitu Východního partnerství v Praze v květnu následujícího roku. Jaká je Vaše předpověď?

Nyní je složité předpovědět, k čemu dojde za 2-3 dny! Do května bude volba ukrajinské elity a občanů, kteří představují, zdůrazňuji, historicky i kulturně zcela odlišné národy, s největší pravděpodobností, učiněna. No, a co se týče prezidenta Zemana – to byla politická deklarace, kterou nelze nic zkazit. Zřejmě byl požádán, aby ji řekl. A on tento požadavek splnil.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Ukrajinská krize pod „vnějším řízením“ Západu

  • · Edit

    SMEKAM JE TO TAL JASNY AZ TO MATE KAZDEHO I PANA REDAKTORA BOHUZEL

  • To neni jenom dojem pane redaktore, ze Ukrajina je rizena z vnejsku, to je skutecnost. USA stal puc na Ukrajine zorganizovany CIA a V.Nulandovou 5 miliard $. S pomoci Neonacistu a odstrelovacu z Polska, zabijejici se strech policisty a civilisty. To ona sama priznala. Zvoleny prezident Janukovic musel uprchnout, jinak by ho spojenci USA, ukrajinsti Neonaciste zabili. USA dosadily loutkovou vladu, kterou plne ovladaji a narizuji scenar na vychode, kde se neustale strili na separatisty. Tam nejsou zadni zaprodanci Putina, ale obcane Ukrajiny, kteri nechteji zit pod loutkovou vladou Porosenka, rizenou USA!!!
    O tom se vsude mlci v mediich, z Putina delaji padoucha a na Rusko uvaluji stale dalsi sankce. Pane redaktore pochopil jste tu dabelskou hru USA? Nejdrive zemi zdestabilizovat a ovladnout pucem a kdyz si Putin vzal Krym zpatky, udelali z neho agresora a na Rusko vymysleji stale nove sankce za ucelem ho take oslabit a destabilisovat. Tak funguji USA od sveho vzniku.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*