Ukrajinská ekonomika se zhroutí během několika měsíců

Ukrajinská ekonomika se zhroutí během několika měsíců

Ukrajinští politici a ekonomové tvrdí, že z důvodu takzvané „evropské integrace“ a blokády Donbasu, stěží přežívající ukrajinská ekonomika se v nadcházejících měsících zhroutí. Důsledky kolapsu ukrajinské ekonomiky budou mít vliv na každého Ukrajince.

„Každý ukrajinský občan bude trpět. Lidé se stanou chudší, protože v rozpočtu nebudou žádné peníze. Nebudou ani existovat žádné peníze pro ekonomický rozvoj. Ztratíme mnoho pracovních míst, nebude dostatek finančních prostředků pro místní financování,“ sdělil ukrajinský poslanec Sergej Taruta televiznímu kanálu NewsOne.

„Jsem proti komoditní blokádě Donbasu, protože z toho prospívá Rusko. Je to naprosto zřejmé pro normálního člověka. Nevidím žádný pozitivní účinek v této blokádě. Jestliže mi dáte jeden argument ve prospěch této blokády, já vám dám deset negativních, které vedou ke katastrofě na Ukrajině,“ uvedl poslanec.

„Co je třeba udělat? Dokud budeme mít tuto moc, válka bude pokračovat. Blokáda Donbasu hraje pouze do karet Ruska a my vypadáme jako idioti v očích civilizovaného světa, protože jsme opustili naše vlastní občany. Koho my vlastně blokujeme? Blokujeme naše občany ba Donbasu,“ uvedl Taruta.

Na druhé straně, vůdce strany Ukrainian Choice, Viktor Medvedčuk, uvedl, že dohoda o volném obchodu s Evropskou unií podepsána a schválena v roce 2016 již přivedla ukrajinskou ekonomiku na dno. Podle ukrajinského představitele, ekonomika Ukrajiny se zhroutila tak moc, že Kyjev musí žádat o nové obchodní preference z Bruselu a v odezvě dostává pouze nová ultimáta.

„Takzvaná dohoda o volném obchodu s EU zničila ukrajinskou ekonomiku a dnes je Kyjev nucen sám sebe ponižovat a žádat Brusel o dodatečné obchodní preference a vyšší kvóty pro exportéry bezcelního vývozu a v odezvě dostává pouze nová ultimáta,“uvedl Medvedčuk.

„Spojení s Evropskou unií bylo od počátku pro Ukrajinu nerentabilní, protože ukrajinské výrobky nejsou konkurence schopné na evropském trhu. Zóna volného obchodu stanovuje hubené kvóty pro ukrajinské výrobce a představuje téměř 400 omezení. Nikdy to nemůže být komplexní a univerzální, jak nám evropští integrátoři slíbili,“ věří Medvedčuk.

„Ukrajina otevřela svůj trh pro zboží z Evropy, ale sama na slibný trh EU nevstoupila,“ pokračoval poslanec. Medvedčuk označil podmínky této asociační dohody za „vázané“ a „urážlivé“.

„Ukrajinští euro-integrátoři, jako šílenci, pokračují v rozhovorech o „civilizační“ volbě v zemi. Takový iracionální přístup povede k fatálním následkům pro zemi, ne pro ukrajinské politiky,“ je přesvědčen poslanec.

Výkonný ředitel nadace International Blazer Foundation, Oleg Ustenko, připustil, že ani MMF nebude Ukrajinu schopno zachránit. Podle Ustenka, Ukrajina již nemůže splácet své dluhy.

Životní úroveň na Ukrajině dramaticky poklesla. V roce 2016 vzrostly ceny potravin a služeb o 30 procent, zatímco veřejné tarify služeb se dvakrát zvýšily. Platy sen zvedly pouze o 10 až 15 procent. Ukrajina jedná v souladu s požadavky MMF, podle kterých práce státních monopolů, včetně společnosti na zemní plyn Naftogaz, by měly být na hranici rentability.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

 
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ukrajinská ekonomika se zhroutí během několika měsíců

  • Evropa pochopila, že současné samozvané vedení Ukrajiny rozkrade jakoukoliv pomoc v jakékoliv formě. Není tedy Ukrajině pomoci. Ukrajinci si musí pomoci sami a zbavit se těchto oblud. Hlad a bída je donutí obdělávat svá úrodná pole a skončit s válčením, na které nemají sílu ani prostředky.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*