Ukrajinci si na Majdanu v Kyjevě „vybojovali“ občanskou válku

Ukrajinci si na Majdanu v Kyjevě „vybojovali“ občanskou válku

Na Ukrajině zuří občanská válka, kterou si asi žádný z protestujících Ukrajinců na Majdanu v Kyjevě nepřál. Zřejmě si nepředstavovali, že místo zlepšení životních podmínek si svržením prezidenta Janukovyče ve skutečnosti „vybojovali“ občanskou válku.

Občanskou válku, ve které umírají oni sami i jejich děti.

V Kyjevě byl v minulých dnech protest proti současné Kyjevské vládě, která řadu „Majdanovců“ nasadila do války proti vlastním občanům na východě Ukrajiny. Ve skutečnosti ty nejchudší z nejchudších, tedy ty, kteří masovými protesty na Majdanu svrhli zákonnou a demokraticky zvolenou vládu v čele s prezidentem Janukovyčem. Jiní bohatí oligarchové teď rozhodují o jejich životě a smrti od stolů plných paštik, šampaňského a kaviáru. Vždyť ne nadarmo se novému ukrajinskému prezidentovi-oligarchovi říká „čokoládový král.“

Občané protestující na Majdanu si tedy vskutku pomohli.

Smutná ironie.

Kdyby se občané Ukrajiny jen trochu vyznali v politice, tak jim bylo jasné, že vztahy východní a západní Ukrajiny jsou tak vyhrocené, že jejich občané spolu již nadále nemohou žít v jednom státě a ideální bude Ukrajinu rozdělit.

Jenže netušili, že Západ, tedy USA nedopustí, aby se východ Ukrajiny osamostatnil a dostal se pod ruský vliv. Nikomu z obyčejných Ukrajinců nedošlo, že USA naženou novou Kyjevskou vládu i prezidenta k nasazení vojsk proti vlastnímu lidu a rozpoutají občanskou válku. Raději zničená vypálená země se statisíci mrtvých, než ruský vliv na východě Ukrajiny.

Navíc USA stále vyvíjejí nátlak na evropské státy, aby je donutily k zpřísnění protiruských sankcí, jelikož za hlavního viníka občanské války na Ukrajině označili Rusko a Putina.

Není tajemstvím, že ještě před několika týdny předpokládali mnozí na Západě, a dokonce s tím počítali, že Rusko zasáhne do ukrajinského konfliktu a vyšle své vojáky do východních ukrajinských regionů. Avšak Moskva je proti nasazení vojsk na ukrajinském území.

Jedním z hlavních důvodů je právě přání nevyprovokovat ještě větší krveprolití v regionu a tím spíš novou velkou válku ve středu Evropy.
Pro koho bude podobná válka výhodná? Nikoliv pro Rusko, nikoliv pro civilní obyvatelstvo Doněcku a Luhansku, nikoli pro Evropany.

Ale pro Washington to bude výhodné. Bude moci „vojensky povzbudit“ vlastní krizové hospodářství, definitivně znepřátelit Rusko a EU, učinit Evropany závislými na americkém plynu z břidlic a donutit je, aby otevřeli své trhy před americkým zbožím.

Nyní se v Evropě rozpoutal zápas kolem kandidatury nového vysokého komisaře pro zahraniční politiku. Mnozí experti mají za to, že příčina tkví v tom, že si USA nepřejí mít v Bruselu samostatné politiky, kteří přijímají racionální rozhodnutí v souladu s běžnou situací.

Jméno nástupce Catherine Ashtonové má být oznámeno tento týden podle výsledků zasedání summitu EU. Přitom řada zemí unie se pokouší nepřipustit očekávané jmenování na tento post hlavy italského MZV Federicy Mogherini. Kampaň proti Italce rozpoutaly Lotyšsko, Litva, Estonsko a Polsko. Mají za to, že nemá dost tvrdý postoj vůči Rusku. Nejvíc se Polsku a baltským zemím nelíbila návštěva paní Mogherini v Moskvě, kde řekla, že podporuje plynovod Jižní proud.

Co se týče východoevropských zemí, jež vystupují proti jmenování Italky, ty prostě papouškují, je přesvědčen polský expert z Evropského geopolitického střediska Marcin Domogala:

Skupina států Východní Evropy, především Polsko, se vůbec neřídí vlastními zájmy. Pouze vyjadřují politiku Washingtonu, který si absolutně nepřeje, aby o zahraniční politice EU rozhodoval italský zástupce. Vždyť tato země aktivně navazuje styky s Ruskem nehledě na ukrajinskou krizi.


Když si nezaujatý čtenář srovná v hlavě tyto informace, co mu z nich vychází?

Pro KOHO Ukrajinci „vybojovali“ občanskou válku ve které nyní sami umírají?

Vždyť pouze stačilo, aby Západ uznal výsledky referend na východě Ukrajiny a žádná občanská válka nebyla.

V Kosovu přece nebylo ani referendum a přesto Západ okamžitě podpořil jednostranné vyhlášení albánského Kosova. A jako bonus si tam okamžitě USA postavily vojenskou základnu a strůjcům napadení Srbska to ještě vyneslo několik milionů Eur, když si M. Albright na Balkáně „zapodnikala“ s telefonním operátorem…

Takže v první řadě sami chudí Ukrajinci na Majdanu si „vybojovali“ ještě větší chudobu a jako bonus občanskou válku, do které je nahnali noví současní mocní ať již z Ukrajiny, tak z USA …

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://jaromirpetrik.blog.idnes.cz/

 

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*