Ukrajina zneužívá pomoci EU

Ukrajina zneužívá pomoci EU

U Bruselu se objevuje stále víc otázek týkajících se rozsahu pomoci požadované pro Ukrajinu. Nedávno bylo oznámeno, že Evropa slíbila Ukrajině dvě miliardy dolarů, aby mohla splatit dluh za ruský plyn, přičemž jako doplněk k těm třem miliardám, které jí už věnovala dříve. Jak vyplývá z prohlášení ukrajinských úřadů, tyto peníze jsou pojistkou pro případ možných rizik.

Dvě miliardy poskytuje EU velice neochotně. Evropští úředníci jsou šokování postojem Kyjeva, který žádá od Starého světa stále víc peněz. A Evropská unie si tak stále častěji vzpomíná na to, že by měla hájit především svoje zájmy. Mínění ruského analytika Grigorije Trofimčuka:

-Ukrajina bude i nadále prosit Evropu o peníze. A to nutí Západ, aby projevoval stále větší ostražitost. Bohatý se totiž nerad dává dohromady s chudým. V Evropě jsou základem všeho průzračné byznys-vztahy. A v rozhovorech o Ukrajině se proto stále častěji vyhýbá finanční konkretice.

Ať dáte Ukrajincům sebevíc peněz, stále budou žadonit o další, diví se Evropa. Přitom se dá jen těžko kontrolovat, na co se peníze použijí a jak jsou finanční proudy rozdělovány. Jasné ale je, že část evropské pomoci zmizí v kapsách vysoce postavených ukrajinských korupčníků. Takže se spory týkají pouze toho, o jakou část se jedná – menší nebo větší. Musíme přiznat, že Brusel se s tím do určité doby snažil smířit. A to z toho důvodu, že jeho úkolem bylo zatáhnout Ukrajinu na svou oběžnou dráhu. Současná situace je ale jiná, míní politolog Vasilij Koltašov:


Evropané se zalekli toho, že Ukrajinu úplně ztratí. Proto se EU rozhodla pro bezprecedentní ústupky a výhody pro ukrajinské dodavatele. Což není pro Brusel vůbec typické. Během posledních pěti let vysáli všechny šťávy z jihu eurozóny, předkládali velice tvrdé požadavky východoevropským zemím. A Ukrajině najednou poskytli volný přístup na evropský trh, i když to nedokázalo nahradit ztráty způsobené zastavením vývozu do Ruska. Ale teď, když se Bruselu začalo zdát, že politický systém Ukrajiny se stabilizoval, nemá pro něj žádný smysl dál Kyjevu nadržovat.

Podle mínění zástupce ředitele ústavu zemí SNS Vladimira Žarichina se dnes Evropská unie ocitla na místě Ruska, které dotovalo ekonomiku Ukrajiny po mnoho let, aniž by mu to přinášelo nějaké výhody, a potom se ještě dostalo do situace, kdy se muselo ospravedlňovat.

V EU připouštějí, že Ukrajina využila velkomyslnosti Evropské unie, pokud šlo o zrušení cel na ukrajinský dovoz a sponzorování dodávek ruského plynu. Teď musí Brusel vymyslet, jak zase všechno vrátit do původních kolejí, přičemž s nejmenšími ztrátami pro svou vlastní, stále ještě krizi prožívající ekonomiku.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články