Ukrajina tlačí na další sankce proti Rusku

Ukrajina tlačí na další sankce proti Rusku

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk uvedl, že pokud Moskva nedodrží rozhodnutí Mezinárodního soudu pro námořní právo (ITLOS), který nařídil propustit ukrajinské námořníky zadržené v listopadu 2018, bude usilovat o nové sankce proti Rusku.    

ITLOS se v sobotu rozhodl, že Moskva by měla propustit 24 námořníků, kteří byli na palubě tří ukrajinských lodí, jež Rusko zadrželo poté, co vstoupily do ruských vod při plavbě směrem ke Kerčskému průlivu.„Pokud Moskva okamžitě nevyhoví verdiktu Mezinárodního námořního tribunálu, budeme podporovat nové„ Hamburské “sankce!

Dne 25. listopadu ukrajinské válečné lodě Berdyansk a Nikopol a remorkér Yany Kapu ilegálně překročily ruskou námořní hranici, když se plavily směrem ke Kerčskému průlivu, vstupu do Azovského moře.

Rusko ukrajinské lodě zabavilo a zadrželo členy posádky, kteří odmítli vyhovět příkazu k zastavení. Po incidentu bylo v Rusku zahájeno trestní řízení.

Moskva kritizovala pokusy Kyjeva vylíčit zadržené námořníky jako válečné zajatce a zdůraznila, že čelí obvinění z trestného činu.

Ruský prezident Vladimír Putin uvedl, že incident byl předem dohodnutá provokace jako záminka pro vyhlášení stanného práva na Ukrajině, které bylo oznámeno hned po incidentu a trvalo měsíc. Putin uvedl, že tato provokace může být spojena s nízkou podporou tehdejšího ukrajinského vůdce Petra Porošenka, před prezidentskými volbami, které vyhrál Volodymyr Zelensky.

Pokud je propustí, Rusko může učinit krok k uvolnění dialogu s Kyjevem, uvedl v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky.

„Dodržením mezinárodního soudního příkazu ze strany Ruské federace, osvobodit zajaté námořníky a ukrajinská plavidla, by se mohlo stát prvním znamením, že ruská vláda je skutečně připravena ukončit konflikt s Ukrajinou. Rusko může učinit krok směrem k odblokování jednání, “napsal ukrajinský prezident na svém účtu na Facebooku.

„Uvidíme, jakou cestu si Kreml zvolí,“ řekl Zelensky a dodal, že Ukrajina dlouho čeká na návrat své armády domů.

Rusko, které se neúčastnilo soudních jednání, tvrdí, že soud nemá pravomoc zkoumat tento případ nebo vést arbitráž mezi Moskvou a Kyjevem.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*