Ukrajina, Sýrie: Zápalné zbraně ohrožují civilisty

Ukrajina, Sýrie: Zápalné zbraně ohrožují civilisty

Důkaz o použití zápalných zbraní na Ukrajině a v Sýrii zdůrazňuje potřebu přísnějšího zákona o řízení těchto zbraní, uvedla včera organizace pro lidská práva Human Rights Watch ve své zprávě na Hardvardské klinice.

16-ti stránková zpráva, „Zápalné zbraně: Nové používání a rostoucí odpor,“ popisuje detaily útoků zápalnými zbraněmi na Ukrajině a v Sýrii a ilustruje rostoucí stigma proti těmto zbraním. Zápalné zbraně mohou způsobit nesnesitelně bolestivé popáleniny. Oběti, které přežijí, často trpí dlouhodobou fyzickou a psychickou újmou v důsledku rozsáhlého zjizvení a znetvoření.

Zápalná hlavice nalezena ve městě Ilovaisk na Ukrajině 12. října 2014 Foto : Mark Hiznay/Human Rights Watch
Zápalná hlavice nalezena ve městě Ilovaisk na Ukrajině 12. října 2014 Foto : Mark Hiznay/Human Rights Watch

Zbraně, způsobující strašlivé popáleniny a znetvořující přeživší, byly použity ve městech v Sýrii a na Ukrajině,“ tvrdí Bonnie Docherty, pracovnice výzkumu zbraní Human Rights Watch a hlavní autorka zprávy. „Nedávné útoky zápalnými zbraněmi ukazují, že je nejvyšší čas, aby země přehodnotily a posílily mezinárodní právo o těchto bezohledných zbraních,“ uvedla Docherty, která také přednáší na Harvardské klinice.

Tato zpráva bude zveřejněna na výročním zasedání zemí, které jsou smluvní stranou Úmluvy o konvenčních zbraních (CCW), které se bude konat na půdě Organizace spojených národů v Ženevě 10-14 listopadu 2014. Protokol III Smlouvy zakazuje určité používání zápalných zbraní, ale jeho nedostatky a nesrovnalosti nebyly doposud řešeny, nedoť zákon vznikl před více než 30 lety.

Vědci Human Rights Watch představí zjištění zprávy na doprovodné akci CCW 12. listopadu v místnosti XXIV v Palais des Nations OSN v Ženevě.


Human Rights Watch zdokumentovala útoky zápalnými raketami Grad ve dvou městech na Ukrajině, i když organizace nebyla schopna potvrdit, která strana byla za útoky odpovědná. V Sýrii v roce 2014, vládní síly také pokračují s používáním zápalných zbraní a také použily bezohledné sudové bomby obsahující zápalné komponenty, podle organizace.

Všechny země a zejména smluvní státy CCW by měly odsoudit takové používání zápalných zbraní a vyjádřit podporu k přehodnocení a změně protokolu, uvedla Human Rights Watch.

zdroj : http://www.hrw.org

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články