Ukrajina, Sýrie a Venezuela: Cena, kterou svět platí za selhávající unipolární systém

Ukrajina, Sýrie a Venezuela: Cena, kterou svět platí za selhávající unipolární systém

Předseda ruského Senátního výboru pro zahraniční vztahy Konstantin Kosačev věří, že vše, co se děje na Ukrajině, v Sýrii a ve Venezuele, je výsledkem konfrontace unipolárních a multipolárních světových konceptů.„Co se děje na Ukrajině, v Sýrii nebo Venezuele, je cena, kterou svět platí za unipolární systém,“ napsal Kosačev na Facebooku. Senátor připomněl události v bývalé Jugoslávii, Iráku a Libyi a zdůraznil, že neschopnost ovlivnit to, co se stalo v těchto zemích, vedlo k „posílení chuti těch, kteří zavedli silová řešení v jiných zemích“.

Kosačev také poukázal na to, že některé západní země přisuzují určité politické otázky k určité ceně. „Myslím, že je to západní rozdíl mezi principy a hodnotami, na nichž je založena zahraniční politika Ruska a západních zemí, jejichž zákonodárci nám neustále říkají o ceně“.

Konačev vysvětlil, že otázka nákladů a přínosů je ústředním bodem zahraniční politiky západních zemí, jež investují do národů s upřenýma očima na ropu, území, vojenské základny a další výhody.

„Rusům nezáleží na ceně, jak tomu bylo v případě Krymu, protože tam jsou lidé, ne území a ve Venezuele nebo Sýrii také nejde o perspektivní zisk – jde o mezinárodní právo, konfrontaci mezi pojetím zákona síly a síle zákona, modelů unipolárního světa a multipolárního světa.“

V této souvislosti, když komentoval možné americké sankce za ruskou podporu Venezuely, ruský senátor zdůraznil, že „nové sankce jsou lepší, než nové oběti“. Americký vyslanec ve Venezuele Elliott Abrams koncem března vyhrožoval Moskvě protiopatřeními, pokud bude pokračovat v podpoře venezuelské vlády.

Po zhroucení Sovětského svazu v roce 1991 byl svět ovládán unipolárním řádem vedeným Spojenými státy. Nicméně, vzestup Číny a vzkříšení Ruska zaznamenalo obnovení multipolárního světového řádu, proti kterému se Spojené státy snaží zoufale bojovat.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*