Ukrajina se připravuje na válku s Ruskem, tvrdí ukrajinský voják

Ukrajina se připravuje na válku s Ruskem, tvrdí ukrajinský voják

Roman Donik, dobrovolník tzv. protiteroristické operace na jihovýchodě Ukrajiny, ideolog organizace Rusky hovořících ukrajinských nacionalistů, uvedl, že ozbrojené síly Ukrajiny připravují velkou ofenzívu. Podle něj Ukrajina potřebovala Minskou dohodu, aby si ušetřila sílu pro válku, napsal časopis Apostrof.

„Celkově se nic nezměnilo. Ano, můžeme působit proti. Rusko nemusí jít do otevřené invaze. Vidím obecnou situaci jako voják, který vidí pouze svůj výkop, ve kterém sedí. Zdá se, že je to obecně v pořádku: sankce fungují a ukrajinská armáda není armádou, která byla v roce 2014. Máme více než deset nových brigád. Armáda má dostatek vojenského vybavení. Armáda pracuje na smluvním základě. Zdá se, že je vše v pořádku.“

„Pokud jde o Krym, ostrov prožívá vážnou vodní krizi. Nejjednodušším způsobem, jak může Kreml vyřešit tento problém, je vytvořit pozemní koridor, tj. vstoupit na Ukrajinu, otevřít protipovodňové brány a zasáhnout Dněpr. To je nejlevnější možnost,“ řekl Donik v rozhovoru.Podle Donika, vedoucí generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Viktor Muženko udržuje v mysli možnost války s Ruskem.

„Muženko nikdy nebral tyto Doněcké a Luhanské republiky vážně. On se připravuje na velkou válku, a všechno, co se dnes děje, se dělá za tímto účelem. Jsme netrpělivý národ. Nemyslím si, že existuje na světě nějaká analogie toho, co děláme na Ukrajině. Izrael, například, měl všechno, včetně potravinových známek. Ukrajina kladla velký důraz na vzdušnou obranu – to je také součástí prací na přípravě možné ruské invaze, protože Rusko má letectvo,“ uvedl Roman Donik.

Vůdkyně ukrajinské strany Batkivshchyna  Julia Tymošenková dříve obvinila prezidenta Porošenka z probíhajícího konfliktu na Donbasu. Podle Tymošenkové chce Porošenko pokračovat k konfliktu, protože má z něj profit.

„Ututlání šílené korupce uvnitř Ukrajiny – to je důvod, proč válka pokračuje. Lidé pohrdají orgány kvůli válce,“ uvedla Tymošenková.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*