Ukrajina má potenciál vyrobit jaderné zbraně, tvrdí ukrajinský generál

Ukrajina má potenciál vyrobit jaderné zbraně, tvrdí ukrajinský generál

Ukrajina má jedinečné intelektuální, organizační a finanční schopnosti k výrobě vlastních jaderných zbraní, řekl kanálu Obozrevatel bývalý zástupce ukrajinské mise NATO generálmajor Pyotr Garašuk.„Říkám znovu, máme veškerý potenciál vyvinout a odpálit (vlastní) jaderné zbraně,“ prohlásil Garašuk.

Generál dodal, že Kyjev má schopnosti vyvinout nejen atomové zbraně, ale také jaderné hlavice pro rakety.

Garašuk uvedl, že za současných podmínek by se Ukrajina neměla bát mezinárodních sankcí za výrobu jaderných zbraní.

Budapešťské memorandum, podepsané dne 5. prosince 1994 představiteli Ukrajiny, Ruska, USA a Británie, se stalo dokumentem, který zbavil Kyjev výroby jaderných zbraní. Ukrajina se následně připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Podle Igora Panina, zástupce ředitele právního oddělení ruského ministerstva zahraničních věcí, tvrzení Ukrajiny, že Moskva porušila Budapešťské memorandum, je neudržitelné, neboť tento dokument není mezinárodní smlouvou a neukládá žádné další závazky zemím kromě závazků existujících v době podpisu.

Mezitím, šéf ukrajinské Rady pro obranu a bezpečnost Alexandr Turšinov hovořil o úspěšných zkouškách nových raket, které by měly posílit pobřežní obranu v Černém a Azovském moři.

Podle Turčinova byly v oblasti Odessa testovány nové ukrajinské střely s plochou dráhou doletu schopné dosáhnout cílů ve vzdálenosti 280 kilometrů. Dále byl vyvinut pobřežní obranný systém s pomocí modernizovaného raketového systému S-125.

Podle Alexandra Turčinova, hlavním cílem střel s plochou dráhou doletu bylo ověření dosahu a povrchových cílů. Kromě toho výsledky těchto cvičení ukázaly účinnost modernizovaných S-125.

„Bylo provedeno osm odpalů, během kterých bylo zničeno osm povrchových cílů. To je dobrý výsledek, který dokazuje, že tyto modernizované systémy jsou schopny poskytnout pevnou ochranu proti agresi ze vzduchu a z moře a především pobřežní obranu pro břehy Černého a Azovského moře,“ uvedl Turčinov.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*