Ukrajina, den po příměří

Ukrajina, den po příměří

Zkusme uvěřit, že zázraky se dějí a na Ukrajině se podaří domluvit trvalejší mír. Co se stane den po té, co se muži vrátí z války? Mají šanci najít zaměstnání a uživit rodinu?

Nezaměstnanost Ukrajiny dnes dosahuje cca 10%, což je nejvyšší hodnota od začátku tisíciletí. Laskavému čtenáři se může zdát relativně nízká, pokud neví, že nezaměstnaní jsou šupem posílaní na frontu. V momentě, kdy se muži vrátí, nezaměstnanost se řádově zdvojnásobí a bude zhruba na stejné úrovni, jako je tomu dnes v Řecku.

Foto: TASS/EPA/ANASTASIA VLASOVA
Foto: TASS/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Ekonomicky byla Ukrajina vždy navázaná na Rusko, které bylo největším odběratelem jejích zboží a služeb. Nedovedu si dost dobře představit, že by dnes Rusové, kromě Krymu, spřáteleného Doněcku a Luhanska, ještě něco od Ukrajiny kupovali. Ani ve snu si nedovedu představit, že by EU kupovala od Ukrajiny rakety Zenit či nákladní letadla Antonov a další produkty v minulosti určené pro ruský trh. Potravin a zemědělských produktů má EU sama dost, takže ani tam Ukrajině příliš pšenka nekvete. A začít soukromě podnikat při téměř 20% úroku je hotová sebevražda. Hrozí další exodus a jak velký? Připomínám jen, že v první vlně už odešlo z Ukrajiny 5 až 7 mil. lidí, a to nejvíce do Ruska, Německa, Itálie a ČR.

Nedávno navrhoval ukrajinský premiér využít nezaměstnaných při výstavbě pohraniční zdi na rusko – ukrajinských hranicích. Stavba skončila tak rychle jak začala, protože 7,7 mil. USD určených pro její výstavbu se – během jediného dneztratilo z účtů z Ministerstva obrany a Pohraniční stráže. Co k tomu dodat?

 

Ing. Vít Klíma

Loading...

Podobné články

Komentář “Ukrajina, den po příměří

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*