Ukrajina 2013 – 2015: Z deště pod okap

Ukrajina 2013 – 2015: Z deště pod okap

Nikdy jsem nebyl na Ukrajinu nijak zvlášť fixován a dokonce jsem ani nevěděl, že Krym je na Ukrajinu napsán. Stále jsem ho považoval za ruské území. Až poté, co gruzínský žrout kravat, psychotik Saakašvili zaútočil na Jižní Osetii jsem se dozvěděl, že stalinské a poststalinské porcování SSSR postihlo nejen onu zmíněnou Osetii, která nikdy žádným historickým územím Gruzie nebyla, ale i Krym, který byl Ukrajině katastrálně připsán dokonce až po Stalinově smrti.

Nějaké klasické demonstrace mě nemohou vyvést z míry a tak jsem vření na Ukrajině před dvěma roky přikládal pouze minimální pozornost. proč také, že? Takových protivládních demonstrací bývá dvanáct do tuctu.

Když však Česká televize televize začala počátkem loňského roku vysílat nekončící seriál z Kyjevského Majdanu, tak jsem zbystřil.

klicko na maidanu

Tohle není náhoda, říkal jsem si. V tom je záměr. A pomyslný pohled na mapu, protože polohu Ukrajiny velmi dobře znám, mě ubezpečil, že se nemýlím.

Bylo to tzv. ukrajinské – arabské jaro. Sice v jiné geografické poloze, s jinými kulisami, jiným náboženstvím, ale arabské jaro jak vyšité. Prostě se musí najít skupinka nespokojená s vládnoucí klikou, a ta se najde vždy, a tato skupinka se řádně podpoří.

Vždy, když se zmíním o americké účasti na Majdanu, jsem okřiknut, že pro tu věc nemám hmatatelné, tedy spíše čitelné důkazy. Ale ony tajné služby byly již před dávnými staletími pojmenovány tajnými proto, aby jejich činnost byla tajná.

Člověk nemusí mít žádné hmatatelné důkazy, aby věděl, která bije. Podváděná manželka také přesně ví, co se děje a nemusí přitom najít žádnou stopu rtěnky, žádnou SMS v telefonu a ani žádné dámské kalhotky v manželově kapse.

A stejně tak člověk, který ví, že nejpozději od konce 2.sv.války je SSSR a později následnické Rusko jsou základním strategickým protivníkem USA a že k jejich oslabení jsou všechny strategické kroky USA směřovány.

Jen blbec si může myslet, že americká podpora našeho „disidentského hnutí“, podpora her Václava Havla tak, aby se mohly hrát v zahraničí, spadla jen tak „Out fo the Blue“. Nikoli. Byl to strategický záměr získat naše a sousední země na svou stranu.

A nedosti tomu, že USA věrolomně rozšířily NATO na území bývalé VS, ačkoli rukoudáním slíbily opak. Nové generaci strategických plánovačů USA bylo toto málo. Chtěli si přiložit své polínko do ohně a zasadit Rusku opravdu tvrdou strategickou ránu.

Významně oslabit jeho pozici, což se díky obyvatelům Krymu a obyvatelům Východní Ukrajiny Kyjevu těžce vymstilo. Ztratil atraktivní Krym a možná ještě atraktivnější Východní Ukrajina se dostala mimo jeho kontrolu.

Takže, jestliže před dvěma roky vládli Ukrajině Oligarchové, tak za ty dva roky se změnilo pouze to, že několik málo oligarchů bylo vyhnáno (kromě Janukovyče nevím o žádném) a několik dalších jich zase v novém režimu přibylo.

A co udělají Ukrajinci dál? Přesně to, co kdysi pronesl v románu pana Jirotky Saturnin manžel tety Kateřiny, který byl drogistou. Řekl, když něco patlal v kadlubu: Ví Bůh. Ale dělníci rozuměli Výbuch a vyskákali oknem.

Takže, jak to bude na Ukrajině dál, to ví jen Bůh. A my se jen musíme modlit, aby to nebyl výbuch.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ukrajina 2013 – 2015: Z deště pod okap

  • No, tak se konecne na Ukrajinu usmalo stesti. Maji svobodu a demokracii, jak si prali. Trochu je mrzi, ze je stale jeste neprijali pod kridla EU, ale hlavne, ze jsou konecne volni od toho „despotickeho“ a nenavideneho Ruska, ktere jim vzdycky branilo v rozletu. Prichazi zima a nedostatek vseho se hlasi do kazde domacnosti. Ale to nic, Ukrajinci, ukrojte si skyvu z demokracie a prilozte do kamen svobodu na zahrati. Dobrou chut!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*