Úder proti Moskvanům, Petrohraďanům a Pražanům

Úder proti Moskvanům, Petrohraďanům a Pražanům

Pražská radnice rozhodla o pozastavení spolupráce s Moskvou a Petrohradem. Vláda severní ruské metropole oznámila, že se jedná o první případ za 60 let dějin partnerství s různými městy.

Rozhodnutí pražské radnice je zde vykládáno jako nepřátelské a kladoucí překážky rozvoji dialogu. O pozici moskevské radnice zatím není nic známo. A zde je vyjádření, které Hlasu Ruska poskytla tisková mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá:

Konkrétně, přerušujeme vztahy s Moskvou a Sankt Petěrburkem od 15. září. Proč od tohoto data? Protože nyní v Praze probíhají Dny Sankt Petěrburku. Ty se připravovaly už dávno, prakticky dva roky. A my jsme svým rozhodnutím nechtěli průběh tohoto svátku narušit. Chci zdůraznit, že omezení spolupráce se nedotkne ani jednoho velkého společného projektu do konce roku. Vlastně se tu jedná o pozastavení spolupráce na úrovni městských magistrátů v následujícím roce 2015. Budou pozastaveny všechny dvoustranné projekty. I ty, které již fungují, i ty, které byly plánovány, nebo předpokládány. Spolupráce může být obnovena hned poté, jakmile krize, které, podle našeho názoru, napomohla i politika Moskvy na Ukrajině, skončí. Jsme toho názoru, že dnes je možné hovořit o porušení bezpečnosti na evropském kontinentu.

Myslíte si, že je celá tato situace s přerušením kontaktů v zájmu obyvatel našich metropolí?

Já všechno chápu… My ale v žádném případě netrháme vztahy s ruskými občany. My s nimi zůstáváme ve spojení. Jenom jsme považovali za důležité učinit toto symbolické gesto a poslat symbolický signál ruským úřadům.

zdroj : http://czech.ruvr.ru


Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*