Tymošenková prezidentkou? Výsměch právu, idejím i mrtvým

Tymošenková prezidentkou? Výsměch právu, idejím i mrtvým

Čeho Ukrajina dosáhla? Místo zloděje Janukoviče chce být prezidentkou mega zlodějka Tymošenková. Stojí ten rozbitý Kyjev, rozvrácený stát a desítky obětí za to? Stane se Ukrajina součástí západní civilizace? Zlepší se ekonomická situace obyčejných lidí?

Nic takového! Byla-li země zadlužena, teď bude předlužena, pokud jí někdo vůbec bude ochoten půjčit. Lidé pak zjistí, že na barikádách sehráli roli „užitečných idiotů“, jimž jen vzrostou životní náklady (viz restriktivní podmínky EU a MMF).

A politicky? Nevím sice, jak to personálně dopadne, ale každého rozumného člověka musí děsit ty připravované revoluční tribunály a provokace a pomstychtivost komediantky Tymošenkové na vozíku. Kdyby dosáhla svého, bude zdravá jako rybička (ostatně její „vězení“ bylo velmi prominentní).

Ukázalo se také, že podpis „dohody k politickému urovnání krize“ mezi Janukovičem a „opozicí“, která měla vést nejen k zastavení veškerého násilí, ale i konfrontace, byla hned nadcházející noc porušena ze strany pučistů. Vzali to jen jako pojistku před staným právem (výjimečným stavem a zásahem armády), což jim uvolnilo ruce k obsazování mocenských struktur státu. Rada Evropy, která měla na plnění dohody dohlížet, flagrantně selhala.

Také se vyjevilo, že velká část politiků jsou prostě zrádci a kolaboranti. Stejní lidé ze Strany regiónů, kteří ještě nedávno hlasovali na pokyn Janukoviče a znemožnili osvobození Tymošenkové, najednou klidně odhlasují opak. V rámci tohoto účelového „prozření“ najednou volají po kriminalizaci Janukoviče. A tak Ukrajině vládnou extrémisté společně se zrádci a kolaboranty. To je opravdu „nadějný“ počátek…

Vrátím se ale k Tymošenkové. Tu nepovažuji za politického vězně či nějakého disidenta, ale za pravomocně odsouzenou mimořádně nebezpečnou podvodnici. Ona nebyla žádný troškař a už v devadesátých letech byla šéfkou a faktickou majitelkou firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), která zprostředkovávala nákup ruského zemního plynu a zajišťovala jeho redistribuci ukrajinským zákazníkům. Měla přitom v rozporu se zákonem převést na stát svůj vlastní dluh ve výši 405 milionů dolarů (dnes 7,5 miliardy korun) a dopustila se navíc i daňových úniků.

Uzavřela s Ruskem pro Ukrajinu nevýhodné smlouvy na dodávku plynu. Míchala svůj soukromý energetický byznys se státní funkcí. Vtipem celého toho obchodu bylo, že Tymošenková (částečně s účastí Juščenka) akceptovala vysokou cenu plynu za to, že tranzit obklíčila svými firmami, které na cestě plynu na Ukrajinu i dále do Evropy parazitovaly. Dokládá to i „podnikání“ jejího manžela a dalších spřízněných osob a firem.

Jistě si pamatujete, že z toho vznikla krize v zásobování, kterou se za EU pokoušel řešit Topolánek. Vzpomínáte na dodatečně počmáranou smlouvu rukou Tymošenkové? Kompromisy byly ústupkem Ukrajiny za to, že firmy Tymošenkové odčerpávaly miliardy a zdražovaly plyn v celé Evropě. Zneužila tak svého postavení premiérky zcela jednoznačně.

V té souvislosti bych připomněl, že než se uplatnily politické aspekty, byla Tymošenková trestně stíhaná i v Rusku. Jakmile podepsala smlouvu, jež Rusku vyhovovala, Putin na to „zapomněl“. Paradoxní je, že tato hochštaplerka a komediantka se dokázala zároveň prezentovat jako prozápadní a prounijní politička.

Možná, že Janukovič nebyl lepší. Ale trestní stíhání Tymošenkové mělo reálný podklad se škodami ve stovkách miliónů dolarů. Dokonce byla ukrajinskou prokuraturou obviněna z vraždy poslance Ščerbaně a jeho manželky. Tu podle jejich syna objednala tehdejší šéfka společnosti JESU Julija Tymošenková. Dříve se prý o tom bál hovořit. Jeden ze svědků měl potvrdit, že Tymošenková osobně kontaktovala vrahy a vraždu si objednala.

 Situace na Ukrajině je složitá. Co je však jasné je to, že Evropská unie stála za vypuštěním džina z láhve, s nímž si už teď neví rady. Putinovi skončila olympiáda a tak Rusko jistě zaujme tvrdší a aktivnější postoj. Nemůžeme se divit, když v zemi na ruských hranicích si podávají dveře Němci, Poláci a Francouzi, dokonce instruují tamní rozložený parlament.

 Ale hlavně je jasné, že lidé na Ukrajině nic nevyhráli. Lépe, a to na celé generace dopředu, nebude, spíš naopak. Naivní je čekat, že jim EU otevře dveře. A jestli opravdu udělají tu hloupost, že si zvolí Tymošenkovou, bude to z louže pod okap. Nebo že by vybrali boxera? „Skvělé“ vyhlídky…

My bychom se měli připravit na to, že část těch vrahounů, kteří se naučili střílet do lidí nebo beztrestně ničit majetek se objeví jako imigranti i u nás. Poděkujme Evropské unii a našim eurohujerům. Nejlépe ve volbách.

Dušan Streit

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*