Tuskovým cílem je paralyzovat polský stát

Tuskovým cílem je paralyzovat polský stát

Rafał Ziemkiewicz hovořil v televizi Republika o nejnovějším vývoji polské politiky v souvislosti s posunem strategie Občanské platformy (PO) v důsledku návratu Donalda Tuska do čela strany.

Ziemkiewicz se domnívá, že Tuskův nedávný projev v Gdaňsku ukázal plány jeho strany na blízkou budoucnost: vzhledem k tomu, že PO je příliš slabá na to, aby porazila PiS, pokusí se všemi prostředky destabilizovat polský stát.„To byl patetický projev, který zrecykloval vše, co ostatní předáci PO už léta říkají. Nemám ponětí, proč jsou přesvědčeni, že až Donald Tusk zopakuje to samé, co nefungovalo posledních šest let, bude to najednou úspěšné,“ řekl.

Oponoval tvrzením, že Tuskův návrat do PO měl stranu zachránit a ne porazit PiS. Poukázal na to, že pokud měl Tusk stranu zachránit, pak by provedl hlubokou analýzu důvodů, proč voliči PO volí Szymona Hołowniu. Místo toho se Tusk zapsal do stejného schématu konfliktů a nechutností vůči PiS.

„Jim (PO) nezáleží na převzetí moci. Vědí, že v současné době je nemožné zbavit PiS moci: ne svou silou, ne svým lidem, ne svými slogany a ne bezcenností svých médií. Jejich cílem je paralyzovat stát a vládu – dosáhnout situace, ve které není žádná moc,“ varoval Ziemkiewicz.

Publicista zopakoval, že pokud bude polský stát paralyzován, pak se moci může ujmout některý ze silnějších polských sousedů.

„To je v Tuskově dosahu: vést k občanské válce. Ne aby tu válku vyhrál, ale aby trvala donekonečna a paralyzovala stát,“ řekl.

Ziemkiewicz zdůraznil, že taková situace by byla pro Polsko horší než i rozdělení z 18. století.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*