Turecký poslanec označil NATO za „teroristickou organizaci“ a jako „hrozbu“ pro Turecko

Turecký poslanec označil NATO za „teroristickou organizaci“ a jako „hrozbu“ pro Turecko

Poslanec turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) zpochybnil závazek NATO jako klíčového spojence s tvrzením, že tento blok pomáhal v pokusech o změnu režimu v Ankaře a podporoval „teroristické skupiny“ v tomto regionu.                      

Şamil Tayyar, který zastupuje tureckou jihovýchodní provincii Gazientep, učinil tyto kritické slovní útoky proti vojenské alianci v rozhovoru pro deník Milat daily s tím, že od vstupu Turecka do této aliance v roce 1950, NATO hrálo negativní roli v turecké historii.

„NATO mělo vždy na starosti špinavé a krvavé činy v naší zemi. Vojenský převrat v roce 1960 byl zinscenován Brity, převrat v roce 1971 byl zinscenován CIA a převrat v roce 1980 byl zinscenován ze strany NATO,“ uvedl Tayyar, jehož citoval turecký deník Hurriyet.

Turecký poslanec uvedl, že ve vizi NATO pro budoucnost, neexistuje místo pro současného tureckého prezidenta a vůdce strany AKP Recepa Tayyip Erdogana.

Velmi daleko od toho být partnerem, NATO se „stalo hrozbou a šíří teroristické organizace v celém regionu,“ uvedl Tayyar s tím, že by mělo být zacházeno stejně s jinými tureckými protivníky označenými jako teroristické skupiny Ankarou, jako je Islámský stát, Kurdská strana pracujících, stejně jako hnutí Hizmet vedené vyhoštěným duchovním Fethullah Gülenem, kterého turecké orgány označily jako FETO (Fethullahova teroristická organizace).

I když poslanec připustil, že vysvitla naděje, že se situace změní k lepšímu pod vedením Donalda Trumpa, Tayyar uvedl, že Turecko by mělo být připraveno omezit svou spolupráci s touto aliancí, zejména co se týká uzavření letecké základny Incirlik, používané vojenskými letouny Amerikou vedené koalice, pokud se Washingtonu nepodaří dát zelenou dlouho vymáhanému vydání Gulena do Turecka a zrušit podporu „teroristickým organizacím v Sýrii“.

Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou se ještě zhoršily v důsledku neúspěšného pokusu o převrat v červenci 2016. Poté, co byl státní převrat odražen, Ankara zavedla dočasný zákaz letů pro koaliční letouny z letecké základny Incirlik kvůli podezření, že by mohla být použita spiklenci. Vysoce postavený velitel letecké základny Incirlik, která je používána společně USA a silami NATO, spolu s desítkami nižších důstojníků, byli později obviněni ze spoluviny na převratu. Tyto skutečnosti a neochota Washingtonu předat Gulena do Turecka, které Turecko ihned požadovalo, přililo ještě více oleje do spekulací v tureckých médiích, že USA mohly mít zájem na svržení Erdogana.

Tato tvrzení byla Washingtonem odmítnuta.

V poslední době přichází výzvy k zákazu letecké základny, pro koalici vedenou USA bojující v Sýrii proti Islámskému státu zevnitř vyšších řad turecké vlády, která koalici viní z neposkytnutí dostatečné podpory tureckým vojákům a z pomáhání kurdským milicím, které Ankara považuje za teroristy.

„Naši lidé se ptají, proč oni používají leteckou základnu Incirlik. My jsme dovolili nejen americkým letounům, ale i letounům jiných zemí používat základnu Incirlik pro společný boj proti Islámskému státu. K jakému účelu to slouží, pokud neposkytujete vzdušnou podporu proti Islámskému státu v pro nás nejcitlivější operaci?“ Uvedl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu na začátku ledna s odvoláním na rozšiřující se „krizi nedůvěry“ mezi USA a Tureckem.

Tayyar zpochybnil, zda stojí za to, aby Ankara setrvala v NATO a uvedl, že „se aliance ukázala jako ohrožující turecké struktury, spíše než by je chránila.“

„NATO existuje jako produkt éry studené války,“ uvedl poslanec.

NATO stálo pevně za Ankarou v turecko-ruské roztržce po sestřelení ruského bombardéru SU-24 nad Sýrií v listopadu 2015.

„My jsme opakovaně dali jasně najevo, že stojíme v solidaritě s Tureckem a podporujeme územní celistvost našeho spojence NATO, Turecka,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po incidentu, podporujíc tureckou verzi události.

NATO rovněž posílilo schopnosti protivzdušné obrany Turecka v týdnech po tomto incidentu, stíhacími letadly, radarovými letadly a loděmi.

 

(RT/ svobodnenovny.eu Şamil Tayyar Foto: Hurriyet.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*