Turecký ministr zahraničí: Krize ve Venezuele je „podporována“ zvenčí, zainteresované osoby nemají zájem o dialog

Turecký ministr zahraničí: Krize ve Venezuele je „podporována“ zvenčí, zainteresované osoby nemají zájem o dialog

Ankara varovala, že státy, které odmítají smysluplný dialog s legálními orgány Venezuely jen „napomáhají“ k tomu, aby zemi ponořily do většího chaosu a nejistoty, než aby přispěly k řešení problému.    

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu varoval, že „je zde jiskra, která se může kdykoli změnit na oheň“. Taková krize by měla být zmírněna „prostřednictvím dialogu“ a venezuelské orgány vyjádřily k tomu své odhodlání – ačkoli zahraniční země o něj zřejmě nemají zájem.

Je to, jak se to stalo? Ne. Naopak, (krize) byla podporována zvenčí. Občané Venezuely byli potrestáni. Miliony lidí byly nuceny opustit Venezuelu.

Turecký diplomat hovořil před uplynutím volebního ultimátum, které dalo vládě Nicolase Madura několik evropských zemí. Nedávno se Juan Guaido prohlásil za „prozatímního prezidenta“ Venezuely a tvrdil, že současný prezident Nicolas Maduro už není schopen řídit zemi a že si v podstatě uzurpoval moc.Po tomto oznámení, Venezuela zažila masivní protesty a to jak proti Madorovi, tak na jeho podporu. Někteří vysoce postavení představitelé země, včetně atašé obrany v USA, také oznámili svou podporu pro Guaidoa, zatímco většina zůstala loajální Madurovi, včetně armády.

Téměř okamžitě po tom, co oficiální představitelé Caracasu označili za „převrat“, USA oznámily, že podporují dočasného samozvaného vůdce a zavázaly se, že bude mít jejich plnou podporu. Řada západních spojenců Washingtonu a latinskoamerických zemí také uznala Guaida za dočasného vůdce země. Turecko, Rusko, Mexiko a řada dalších zemí tvrdí, že stále považují Madura za legitimního prezidenta a budou i nadále podporovat jeho vládu.

Ve snaze vyvinout větší tlak na Nicolase Madura, Británie, Španělsko, Německo a Francie vydaly tupé ultimátum a vyzvaly prezidenta, aby oznámil nové volby do konce 3. února. Země uvedly, že pokud se tak nestane, automaticky uznají Guaida jako prezidenta Venezuely. Jejich ultimátum odsoudila Moskva, která poukázala na „totožné“ znění jejich hrozby.

Americký viceprezident Mike Pence uvedl, že „není čas na dialog,“ a přišel „čas na akci“.

V reakci na jeho slova poradce pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil, že Washington pošle lidem Venezuely „humanitární pomoc“ a dodal: „Je načase, aby Maduro odešel z cesty.“

V reakci na jejich slova venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza obvinil USA z toho, že vedou „nespravedlivé války“ a „blokují ekonomiky“ a zároveň způsobují „smrt, hlad, zkázu a utrpení“.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters/Miraflores Palace)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*