Turecko zlikvidovalo dalších 28.000 učitelů navzdory vážnému nedostatku pedagogických pracovníků

Turecko zlikvidovalo dalších 28.000 učitelů navzdory vážnému nedostatku pedagogických pracovníků

Turecko vyhodilo dalších 28.000 učitelů a suspendovalo dalších 9.500 osob v důsledku neúspěšného červencového převratu.         

„Jako součást našeho boje proti terorismu, byla provedena nezbytná opatření proti učitelům spolu s dalšími úředníky, kteří byli vyhodnoceni jako napojení na teroristické organizace,“ prohlásil turecký vicepremiér Nurettin Canikli po zasedání vlády.

Vicepremiér dodal, že 445 učitelů, kteří byli dříve suspendováni, byli opět uvedeni do funkce, poté, co vyšetřování prokázaly jejich nevinu.

Canikliho prohlášení přišlo na začátku tureckého nového školního roku po letních prázdninách.

Asi 18 miliónů dětí v pondělí zahájilo v Turecku nový školní rok, uprostřed rozlehlých nedostatků pracovníků, kvůli popřevratového zákroku.

„Předpokládá se, že tento školní rok se bude konat ve všeobecném zmatku, protože je poptávka po 40.000 až 50.000 pracovníků, ale neexistuje žádná příprava ze strany ministerstva školství,“ uvedl prezident svazu istanbulských učitelů, Huseyin Ozev.

V průběhu posledních několika týdnů, učitelé, převážně z kurdských jihovýchodních regionů země byli terči kvůli údajným vazbám na Kurdskou stranu pracujících (PKK), kterou Turecko považuje za teroristickou organizaci.

V návaznosti na zpackaný puč, Ankara také suspendovala kolem 100.000 státních zaměstnanců, a uvěznila asi 40.000 lidí kvůli vazbám na opozičního duchovního Fethullah Gülena, který byl viněn z pokusu o převrat.

Převrat začal, když frakce turecké armády prohlásily, že mají zemi pod kontrolou a že vláda již zemi neřídí.

Tanky, helikoptéry a vojáci se poté střetli s policií a lidmi v ulicích hlavních měst, Ankary a Istanbulu. Při pokusu o převrat bylo na obou stranách zabito asi 200 až 300.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*