Turecko zatklo 12 akademiků a dalších 1200 obvinilo za kritiku vojenského tažení proti Kurdům

Turecko zatklo 12 akademiků a dalších 1200 obvinilo za kritiku vojenského tažení proti Kurdům

Turecko zatklo 12 akademiků za to, že podepsali prohlášení kritizující vojenské operace Ankary proti kurdským militantům. Tento krok přišel poté, co 1200 akademiků bylo vyšetřováno kvůli kritice tureckého státu.

Agentura Anadolu, jak uvádí AP, tvrdí, že 12 osob, které byly zadrženy policií, jsou vyučující na universitě Kocaeli. Policie stále pracuje na obvinění dalších devíti akademických pracovníků, kteří mají být rovněž zatčeni.

1200 akademiků bylo obviněno z účasti na údajné „teroristické propagandě“, poté, co podepsali prohlášení odsuzující vojenské operace proti kurdským milicím na jihovýchodě Turecka.

Zprávy o vyšetřování byly zveřejněny tureckou státní agenturou Anadolu.

turecko isis 2

Okolo 1200 akademiků z 89 universit, včetně prominentních zahraničních odborníků, jako Noam Chomsky, David Harvey a Immanuel Wallerstein, podepsalo deklaraci s názvem: „Nebudeme součástí tohoto trestného činu.“

Deklarace vyzývala orgány v Ankaře, aby ukončily „masakr a zabíjení“ v jihovýchodním Turecku a obléhání kurdských měst. V prohlášení je rovněž obviněn turecký prezident Erdogan z války proti vlastním lidem.

„Odpovědnost za současnou krizi v zemi musí nést Erdogan, který vnímá Kurdy jako překážku svého plánu, zavést nejvyšší pravidlo pro turecké prezidentství,“ stojí v prohlášení.

Premiér Ahmet Davutoglu se vyslovil proti signatářům:

„Je opravdu velmi zarmucující, že někteří z našich akademiků podepsali takové prohlášení, zatímco my bojujeme proti terorismu. Každý den bojujeme proti mezinárodnímu terorismu, jako je Daesh (islámský stát, dříve ISIS/ISIL) a proti separatistické teroristické organizaci, která zabíjí civilisty v ložnicích, včetně 5-ti měsíčního dítěte. Pracujeme na tom, abychom zabezpečili život a bezpečnost našich občanů,“ prohlásil Davutoglu.

Oficiální komentář se objevil poté, co Sedat Peker, notoricky známý odsouzený zločinec, který aktivně podporuje myšlenku panturkismu, zveřejnil výhrůžky smrtí vůči intelektuálům, kteří podepsali toto prohlášení.

„Budeme plivat vaši krev v potocích a budeme se sprchovat ve vaší krvi,“ napsal Peker v blogu s názvem „ Tzv. intelektuálové, nejdříve vám odzvoní zvony“ na své osobní webové stránce.

Akademická kritika „vojenských operací proti Kurdům také rozhněvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který nazval jejich prohlášení za „zradu“, a vyzval soudnictví, aby se do případu zapojilo.

Erdogan označil skupinu akademiků jako „ubohé alibi pro intelektuály“, ve svém úterním projevu pro turecké velvyslance. Turecký prezident trval na tom, že porušování lidských práv v jihovýchodním Turecku bylo prováděno „teroristy“, s odkazem na kurdské rebely, a nikoli státem.

„Skupina, která se nazývá akademici, se vynořila a chrlí nenávist proti jejich státu a národu, tím, že se veřejně přidává na stranu teroristické organizace (PKK),“ prohlásil Erdogan v jiném rozhovoru.

Naopak, Noam Chomsky, prominentní americký lingvista a filozof, obvinil tureckého prezidenta z pokrytectví a uplatňování dvojího metru proti terorismu, stejně jako otevřeného napomáhání teroristickým organizacím.

„Turecko obvinilo islámský stát (za útok na Istanbul), kterému Erdogan pomáhá v mnoha ohledech, a zároveň podporuje Frontu an-Nusrá, která je stěží odlišná. Erdogan poté zahájil tirádu proti těm, kteří odsuzují jeho zločiny proti Kurdům- hlavní bojovou pozemní sílu bojující proti islámskému státu jak v Sýrii tak Iráku. Je potřeba to dál komentovat?“ Uvedl Chomsky.

Střety mezi tureckými silami a kurdskými bojovníky z Kurdské strany pracujících (PKK), která byla v Ankaře zakázána, probíhají již od července. Turecká vláda tvrdí, že ti, kteří byli v průběhu operace v jihovýchodním Turecku zabiti, byli členové PKK.

Erdogan se zavázal, že bude v operaci pokračovat, dokud nebude oblast očištěna od kurdských ozbrojenců. Nicméně, podle tureckých organizací pro lidská práva, bylo během vládního zásahu zabito více než 160 civilistů.

Kurdové již dlouhou dobu bojují za svá práva na sebeurčení a větší autonomii v Turecku, kde jsou etnickou menšinou.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*