Turecko vyhrožuje Německu odvetou za rezoluci o genocidě Arménů

Turecko vyhrožuje Německu odvetou za rezoluci o genocidě Arménů

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Ankara naplánuje odvetná opatření v případě, že Německo nezvrátí parlamentní rezoluci deklarující masakr Arménů v roce 1915 Osmanskou říši jako „genocidu“.        

„V první řadě, Německo musí zvrátit tento chybný krok v nadcházejícím období. Pokud tak Německo neučiní, samozřejmě, že zhodnotíme tuto situaci a podnikneme různé další kroky,“ uvedl Erdogan na středeční tiskové konferenci v Ankaře.

Erdogan dodal, že „poté bude postup odlišný, než jak tomu bylo v minulosti. V Německu, kde je 3 až 3,5 miliónů Turků, právě teď probíhá proces. Poté bude tento proces pokračovat mnohem pečlivěji a více kontrolovaným způsobem.“

Turecké úřady včetně ministerstva zahraničí nyní „připravují akční plán“ proti rozhodnutí německého parlamentu, uvedl ve středu prezidentský mluvčí Ibrahim Kalin.

Ve svém exkluzivním rozhovoru s tureckou státní televizí TRT Haber news, ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu v úterý uvedl, že Turecko učiní kroky proti německé rezoluci, aniž by je jakkoliv upřesnil.

„Oficiální postoj německé vlády se neshoduje s německým usnesením v Evropském parlamentu,“ podotkl.

Dne 4. června Erdogan uvedl, že odvinění, že Osmanská říše spáchala genocidu Arménů, slouží k „vydírání“ Turecka.

„Arménská otázka je užitečná příležitost k vydírání Turecka po celém světě, a dokonce začíná být používána jako hůl,“ uvedl Erdogan v televizním projevu.

„Obracím se na celý svět. Možná se vám to bude líbit, možná ne. Náš postoj k arménské otázce je od počátku jasný. Nikdy nebudeme akceptovat obvinění z genocidy,“ dodal Erdogan.

Turecký prezident se dále dotkl otázky holocaustu a upozornil, že Německo by mělo být „poslední zemí“, která činí taková obvinění.

„Země, která nás vydírá touto arménskou genocidou má na rukou krev miliónů nevinných lidí,“ uvedl Erdogan.

Bundestag hlasoval dne 2. června o označení zabíjení Arménů Osmanskou říši za genocidu.

Arméni tvrdí, že až 1,5 miliónu arménských křesťanů bylo systematicky povražděno ve východním Turecku prostřednictvím masového zabíjení, nuceného přesídlení a hladovění, což byl proces, který začal v roce 1915 a probíhal po několik následujících let v průběhu první světové války a rozpadu Osmanské říše.

Ankara odmítá termín „genocida“ a tvrdí, že v letech 1915 až 1917 zahynulo 300.000 až 500.000 Arménů a stejně tolik Turků, což turecká vláda vidí jako „oběti“ z první světové války.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: AFP Photo / Adem Altan)

 
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Turecko vyhrožuje Německu odvetou za rezoluci o genocidě Arménů

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*