Turecko údajně požádalo USA, aby mu přenechaly vojenské základny v Sýrii, nebo je zničily

Turecko údajně požádalo USA, aby mu přenechaly vojenské základny v Sýrii, nebo je zničily

Poradce pro národní bezpečnost Bílého domu John Bolton dorazil před časem do tureckého hlavního města Ankary, aby se účastnil rozhovorů s vysoce postavenými tureckými představiteli o stažení amerických sil ze Sýrie, zatímco prezident Recep Tayyip Erdogan tento krok označil za správný.   

Turecko požádá americké úředníky, aby přenechaly své vojenské základny v Sýrii Ankaře nebo je zničily, informoval turecký deník Hurriyet. „Dejte nám je nebo je zničte,“ stojí v titulku článku, který se odvolává na to, co bylo řečeno o 22 amerických vojenských základnách v arabské republice.Deník se odvolává na nejmenované zdroje, které uvedly, že Turecko nebude akceptovat, aby Washington předal základny kurdským Lidovým obranným jednotkám (PKK), které jsou v Turecku označeny za teroristickou organizaci.

Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton přijel do Ankary kvůli rozhovorům se svým protějškem Ibrahimem Kalinem jen pár dní poté, co Bolton stanovil nové podmínky pro stažení USA a trval na tom, že Turecko musí souhlasit s ochranou spojeneckých kurdských milic.

„Nemyslíme si, že by Turci měli podnikat vojenské akce, které nejsou plně koordinované a schválené Spojenými státy, minimálně tak, aby neohrožovali naše jednotky, ale také splnili požadavky prezidenta, že syrské opoziční síly, které s námi bojovaly, nebudou ohroženy,“ řekl Bolton novinářům, píše NBC News.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno kritizoval Boltonovy poznámky, když uvedl, že udělal „závažnou chybu“ a že Ankara nemůže být nikdy kompromitována ohledně otázky YPG.

Americký ministr zahraničí Mile Pompeo v pondělí řekl CNBC, že turecký prezident Erdogan slíbil ochránit kurdské bojovníky podporované USA v Sýrii:

„Erdogan se zavázal prezidentu Trumpovi… že Turci budou po našem odjezdu pokračovat v kampani proti ISIS a že Turci zajistí, že lidé, s nimiž jsme bojovali – pomáhali nám v boji proti ISIS – budou ochráněni.“

V komentáři pro New York Times Erdogan napsal, že jeho americký protějšek Donald Trump učinil správné rozhodnutí, že odvolal americké vojáky ze Sýrie, ale toto stažení musí být „pečlivě“ plánováno ve spolupráci se „ správnými partnery k ochraně zájmů Spojených států, mezinárodního společenství a syrského lidu.“

Dne 19. prosince prezident Trump oznámil, že USA opustí Sýrii během několika měsíců s tím, že Islámský stát byl poražen.

 

(Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*