Turecko-ruské vypořádání v Sýrii je historickým krokem, který vytlačí USA z regionu

Turecko-ruské vypořádání v Sýrii je historickým krokem, který vytlačí USA z regionu

Turečtí experti komentovali historickou dohodu mezi Tureckem a Ruskem o situaci v Sýrii, kterou obě země uzavřely po setkání Putina a Erdogana v ruském městě Soči.

Pro tureckého historika Mehmeta Perinceka je tato dohoda „skutečně historická, protože začíná novou etapu turecko-syrských vztahů“.„V důsledku setkání bylo dosaženo historické dohody. Strany se dohodly na několika důležitých bodech. První bod se týká umístění ruských sil a syrské vlády na území dříve pod kontrolou Sjednocené demokratické strany (PYD) a USA, jakož i odzbrojení kurdských formací v regionu a v důsledku toho konečného potlačení jejich pokusů o vytvoření autonomní státní formace, “poznamenal Perincek.

„To zase znamená, že hrozba pro tureckou bezpečnost na hranici je zcela odstraněna. Druhý bod se týká uznání turecké přítomnosti v regionu. Obecně platí, že uzavřená dohoda začíná novou etapu turecko-syrských vztahů, “uvedl.

Podle historika má dohoda mezi Ruskem a Tureckem také velký význam, pokud jde o eliminování přítomnosti USA v tomto regionu.

„Můžeme říci, že turecko-ruské memorandum o Sýrii ukončilo americké pokusy o realizaci projektu Velkého Kurdistánu a Kurdského koridoru v regionu. Kromě toho tento dokument přispěje ke konečnému odstranění přítomnosti USA nejen v regionu, ale také připraví půdu pro společnou opozici těchto dvou zemí proti podvratným aktivitám USA v Iráku, “uvedl.

Politický pozorovatel Ceyhun Bozkurt poukázal na to, že „s touto dohodou Rusko uznalo postavení Turecka jako vlivného činitele působícího v Sýrii“.

„Pro Turecko to znamená velmi významnou výhodu. Podle odstavce memoranda o společném boji Turecka a Ruska proti terorismu ve všech jeho projevech se oběma zemím otevřou nové možnosti společného boje proti terorismu. Je to také důležitý úspěch pro Turecko. Bod dokumentu o stažení teroristických prvků z Manbije a Tell Rifaatu přispěje k účinnému boji Turecka a západního Eufratu proti terorismu, “uvedl expert.

„Předtím USA kontrolovaly severovýchodní Sýrii. Od nynějška se tato území dostala pod kontrolu Turecka a Ruska. USA v tomto regionu prohrály a jejich plány na vytvoření syrského Kurdistánu padly definitivně a neodvolatelně v popelnici historie, “uzavřel Bozkurt.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*