Turecko propustí z vězení 150 militantů islámského státu

Turecko propustí z vězení 150 militantů islámského státu

Turecká média před několika hodinami odhalila, že 150 členů islámského státu, podporovaných Katarem, bude propuštěno z tureckých věznic na základě tajné výměny vězňů pod záštitou Kataru.

Podle dohody zprostředkované katarským režimem, turecká zpravodajská služba známá pod zkratkou MIT, údajně osvobodila členy islámského státu a poslala je prostřednictvím hraničního přechodu al-Rai do islámským státem držených syrských území v blízkosti severního města Aleppo.

Ostatních 62 členů islámského státu, včetně několika významných polních velitelů, má být propuštěno příští týden v druhé fázi dohody ustavené mezi Ankarou a vedením islámského státu.

V polovině února, Ankara byla svědkem hrozného sebevražedného útoku na vojenský konvoj, při kterém zahynulo 28 lidí, většinou civilistů. I když po sebevražedném útoku turecká administrativa premiéra Ahmeta Davutoğlu rychle obvinila z útoku zástupce Kurdů, pozdější vyšetřování odhalilo, že za útokem stály spící buňky islámského státu, které plánují provést další teroristické útoky v Istanbulu, Izmiru a Antalii.

Podle údajné dohody, islámský stát se zavazuje, že již nebude úročit na turecká města, a Ankara na oplátku propustí více členů islámského státu a usnadní jejich převoz do válkou zmítané Sýrie.

Turečtí političtí odborníci se domnívají, že rostoucí tlak veřejnosti po krvavých teroristických útocích přinutil vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), aby zahájila tajné jednání s teroristickou organizací islámský stát, což by pro Ankaru mohlo mít vážné mezinárodní důsledky, a to zejména v již tak problémových vztazích s USA a EU.

 

 

Veteranstoday/svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

Komentář “Turecko propustí z vězení 150 militantů islámského státu

  • Nyní je šance pro Sobotku, 150 muslimských militantů klidně rád přijme, vždyt se tomu sám zavázal. Tyhle jsou už cvičený, není třeba jim radit, pěkně s nimi rovnou do Strakovy akademie prometály, nebo i ……!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*