Turecko přepravuje džihádisty Fronty an-Nusrá do Libye

Turecko přepravuje džihádisty Fronty an-Nusrá do Libye

Mluvčí Libyjské národní armády (LNA) Ahmed Al-Mesmari uvedl, že Turecko převáží ve velkém počtu prvky Fronty an-Nusrá ze Sýrie do Libye.

Al-Mesmari na tiskové konferenci uvedl, že „počet bojovníků, které se Turecko snaží převést ze Sýrie do Libye, dosáhl 8 000.“Al-Mesmari uvedl, že Erdoganova nedávná prohlášení jsou „považována za porušení příměří a provokace pro Libyjské arabské ozbrojené síly“ a zdůraznil, že „Libye nebude odrazovým můstkem nebo základnou pro terorismus“.

Al-Mesmari ve svém projevu také zmínil vojenské operace, které armáda provedla v neděli v oblasti Abu Gurayn a uvedl, že se to nepovažuje za porušení příměří.

Al-Mesmari řekl: „Naše operace v oblasti Abu Gurayn jsou preventivní operace a poselství milicím.“

To přichází v době, kdy Libyjská národní armáda vedená polním maršálem Khalifou Haftarem oznámila, že převzala kontrolu nad vesnicí Qudahiyah, jihozápadně od Al-Wushaka, a pokračuje ve svém pokroku směrem k Misratě.

Fronta an-Nusrá, zkráceně jen An-Nusrá, od července roku 2016 známa také pod názvem Džabhat Fatah aš-Šám, je syrská teroristická organizace účastnící se občanské války v Sýrii a napojená na teroristickou síť Al-Káida. Cílem organizace An-Nusrá je vytvoření islámského státu na území Sýrie. Jejím vůdcem je Muhammad Džulání. Mezi její další přední členy patří Majsar Alí Músa Abdalláh Džuburí, Anás Hasan Chatáb či Farúk Tajfúr.

Skupina bojuje proti syrské vládě a proti Islámskému státu, původně odnoži Al-Káidy, která si v Sýrii kladla totožný cíl jako An-Nusrá, příležitostně ale spolupracuje s Islámským státem v boji proti syrské vládě. Dne 11. prosince 2012 ji Spojené státy americké zařadily na seznam teroristických organizací, v květnu 2013 tak učinila i Rada bezpečnosti OSN. Jednalo se o oficiální syrskou větev Al-Káidy až do července 2016, kdy se organizace zdánlivě rozdělily.

V roce 2015 Saúdská Arábie, Turecko a Katar podporovaly zbraněmi, penězi a volnou cestou přes turecké území povstalce z Fronty an-Nusrá. Dne 24. listopadu 2015 byl tureckou F-16 sestřelen ruský bombardér Su-24, který poskytoval vzdušnou podporu vojákům syrské armády v boji proti Frontě an-Nusrá a Brigádě syrských Turkmenů v syrské provincii Lázikíja.

An-Nusrá masakruje příslušníky syrských menšin a nutí je konvertovat k islámu. Skupina je také podezřelá z chemických útoků.Pachatel střeleckého útoku z kalifornského San Bernardina Syed Farook byl údajně v kontaktu s Frontou An-Nusrá.

Fronta an-Nusrá se odmítla připojit k příměří vyhlášenému v Sýrii dne 27. února 2016, do kterého se zapojily jak vládní síly, tak mnohé opoziční skupiny.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*