Turecko posílá vojenské vybavení teroristům v Sýrii

Turecko posílá vojenské vybavení teroristům v Sýrii

Velká část tureckého vojenského vybavení zasílaného do Sýrie se dostává okamžitě po překročení hranice do rukou teroristů Fronty an-Nusrá, potvrdil rádiu Sputnik vojensko-diplomatický zdroj. Podle zdroje, který požádal, aby zůstal v anonymitě, v deeskalační zóně v syrském Idlibu se nyní nachází přes 70 tureckých tanků, asi 200 obrněných vozidel a 80 kusů dělostřelectva.

Zdroj uved, že turecká obrněná vozidla, mizerně ovládána netrénovanou posádkou teroristů, jsou stále častěji pozorována syrskou arabskou armádou.„Jen v minulém týdnu zničily vládní síly, které odrazovaly útoky militantů, více než 20 tureckých tanků a bojových vozidel pěchoty,“ uvedl zdroj.

Zdroj rovněž uvedl, že americké systémy protivzdušné obrany MANPADS používané teroristy v Idlibu pocházejí z tureckých vojenských zásob.

„Americké (systémy protivzdušné obrany) MANPADS, které sloužily tureckým ozbrojeným silám, a k nimž militanti dosud neměli přístup, padly do rukou teroristů díky dodávkám z Turecka,“ uvedl zdroj.

Zdroj označil nasazení těchto zbraní v Idlibu za „hlavní zdroj obav“ a varoval, že „nikdo v Ankaře a zejména ve Washingtonu neví, kde tyto zbraně v budoucnu skončí“.

Turecko je také odpovědné za to, že poskytuje teroristickým militantům v Idlibu uniformy turecké armády, což je podle zdroje další důvod k obavám, protože to umožňuje teroristům útočit na syrské síly pod rouškou tureckých jednotek, se kterými se Sýrie a její partneři snaží vyhnout eskalaci.

Zdroj nakonec uvedl, že Ankara pokračuje v převážení personálu, zbraní a vybavení do Idlibu, a to navzdory prohlášení Turecka, že bude usilovat a diplomatické řešení konfliktu. Turečtí úředníci se k tvrzení zdroje nevyjádřili.

Dříve v ten den, turecký viceprezident Fuat Oktay řekl tureckým sdělovacím prostředkům, že Ankara použije sílu k úplnému vytlačení syrské arabské armády z Idlibu, pokud Damašek své síly nestáhne do konce měsíce.

„Tento režim to musí vědět: pokud budou útoky na naši armádu pokračovat, Turecko nebude znát žádné hranice (ve své odvetě). Tato zpráva byla jasně předána Rusku,“ řekl Oktay.

Za poslední týden byly v severní Sýrii sestřeleny dva vrtulníky syrské armády, přičemž jeden z vrtulníků byl sestřelen nad Idlibem a druhý byl zničen v teroristy kontrolované oblasti sousední provincie Aleppo. Za útoky jsou údajně odpovědní teroristé Fronty an-Nusrá.

Turecko informovalo minulý týden o „neutralizaci“ desítek syrských vojáků, včetně masivního útoku na 115 cílů syrské armády v Idlibu, v reakci na dělostřelecký úder na turecké pozorovací stanoviště v regionu, který měl na svědomí osm životů tureckých státních příslušníků a několik zraněných.

Ruské Centrum pro smíření v Sýrii odmítlo tvrzení turecké armády o „smrti desítek syrských vojáků“, označilo ho za „nezodpovědné“ a varovalo, že to může vést k eskalaci a unáhleným rozhodnutím.

Sýrie zahájila rozsáhlou protiteroristickou vojenskou operaci v Idlibu v prosinci loňského roku poté, co terorističtí militanti opakovaně porušili dohodu o příměří z roku 2017 zprostředkovanou Ruskem, Íránem a Tureckem a zabili desítky vojáků syrské arabské armády při dělostřeleckých útocích.

Damašek se minulý týden zavázal, že bude navzdory tureckým hrozbám pokračovat v boji proti teroristům v Idlibu a po celé zemi a obvinil prezidenta Recepa Erdogana z podpory, vyzbrojování a výcviku teroristů působících v severozápadních oblastech arabské země.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*