Turecko obnovilo tlak na plné členství v Evropské unii

Turecko obnovilo tlak na plné členství v Evropské unii

Turecký tlak na plné členství v Evropské unii dostane nový rozměr v rámci znovu jmenovaného ministra zahraničí Mevluta Cavusoglua, který odhalil, že změny jsou v zájmu lepší koordinace s nadnárodním orgánem.

Cavusoglu řekl členům kabinetu, že ministerstvo zahraničí se spojilo s ministerstvem pro záležitosti EU v Turecku, aby vykonávalo práci „pod jednou střechou“. Jeho zpráva přišla jen 24 hodin poté, co Tayyip Erdogan složil přísahu jako prezident s rozsáhlými výkonnými pravomocemi, píše agentura Reuters.Země nejprve požádala o vstup do klubu s otevřenými hranicemi již v roce 1987 a její nabídku podporuje současný předseda Komise Jean-Claude Juncker, který v loňském roce řekl, že Turecko by se mělo „přiblížit k Evropě spíše, než se od nás vzdálit“.

Kdyby se Turecko připojilo, bylo by druhým největším členským státem podle počtu obyvatel, což by znamenalo významnou hlasovací pravomoc, a že by blok volného pohybu měl hranice s válkou rozvrácenou Sýrií.

Prezident Erdogan v březnu potvrdil, že členství v EU zůstává nadále „strategickým cílem“ Turecka pod jeho vedením.

„Jako Turecko, pokračujeme na cestě s cílem plného členství (v EU) i přes všechny miny nasazené na naší cestě a bariéry před námi,“ řekl novinářům.

Turecké členství v Evropské unii bylo silně podpořeno bývalým britským premiérem Davidem Cameronem, který řekl, že chce „připravit cestu z Ankary do Bruselu“ a toto téma se ukázalo jako důležitým dlouhodobým zájmem voličů hlasujících v referendu pro vystoupení z EU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*