Turecko „chrání a vyzbrojuje“ tábory Fronta an-Nusrá na své hranici

Turecko „chrání a vyzbrojuje“ tábory Fronta an-Nusrá na své hranici

Teroristé z organizace Fronta an-Nusrá se utábořili v těsné blízkosti hranic a dostávají pravidelné dodávky z Turecka, sdělili syrské kurdské síly (YPG) reportérce kanálu RT Lizzie Phelanové, která s nimi cestovala, aby na místě vyšetřili podezřelé aktivity.

Reportérka RT nafilmovala několik vozidel přejíždějících přes přejezd Bab al-Salam na turecko-syrské hranici, na okraji severního města Azaz, které je částečně pod kontrolou Fronty an-Nusrá.

„Můžeme zde skutečně vidět důležitost pohraničního města Azaz, které je Turecko rozhodnuto obránit před převzetím YPG. Kousek vedle, můžeme vidět hraniční přechod Bab al-Salam a masivní proud vozidel přejíždějících z Turecka do města Azaz,“ uvedla korespondentka kanálu RT, která monitorovala hranice mezi Tureckem a Sýrii, což je oblast, do které televizní štáby zřídka kdy získají přístup.

turecko isis 2

„Když záběry přiblížíme, vidíme turecká vojenská vozidla, asi kilometr od cíle, možná méně. A právě před nimi je další malá vesnice, která, jak YPG tvrdí, je používaná pro výcvik Fronty an-Nusrá,“ uvedla Phelanová.

„Kromě toho můžeme vidět tureckou vlajku, ta je na turecké straně hranice, a tímto místem, YPG sledují pravidelný přísun zbraní pocházejících z Turecka do tábora Fronty an-Nusrá.

Podle Kurdů, poté, co byla tato teroristická skupina vyloučena z příměří, Fronta An-Nusrá stáhla většinu svých vlajek, který by odhalily jejich lokace a mohly posloužit při náletech. Nicméně, posádce RT se podařilo natočit nějaké vlajky vlající nad jejich pozicemi.

YPG nepochybují o jednoznačném sponzorství Turecka pro teroristické skupiny v Sýrii.

Šéf YPG, Abdul Khali uvedl, že Turecko rozhodně poskytuje podporu teroristickým skupinám v okolí.

„Turecko chce vytvořit koalici proti terorismu, ale každá země, která by byla v koalici proti terorismu by neměla otevírat své hranice pro skupinu Fronta an-Nusrá,“ uvedl Khalil.

„Když je v tureckých rukou kurdský vězeň, tak jej dopraví teroristické organizaci Fronta an-Nusrá, zatímco raněný islámského státu, který je v turecké nemocnici, dostane imunitu a stráže. Nikdo se na něj nemůže ani podívat. Jaký další důkaz ještě potřebujete?“

Ankara tvrdí, že její přímé útoky proti YPG jsou opodstatněné kvůli jejich propojení s tureckou militantní skupinou strany PKK, proti kterým Turecko nedávno obnovilo svou válku na svém území.

Povstalečtí bojovníci tvrdí, že si jsou jistí, že Turecko poskytuje pomoc islámskému státu, Al-Kájdě a Frontě an-Nusrá.

„Důvodem, proč je Turecko v oblasti, je poskytování podpory skupinám jako je Al-Kájda. Podpora pro islámský stát přichází z Turecka. Turecko nás ostřeluje, protože chce okupovat naší zem, nikoli pomáhat naším lidem. Turecko propustilo mnoho členů ozbrojených skupin a podporuje Frontu an-Nusrá proti našim lidem,“ uvedl Abu Jouma Benawi, generál svobodné syrské armády (FSA) a spoluzakladatel armády revolucionářů Jaysh al-Thuwar.

„Naše útoky proti režimu přestaly, ale naše útoky proti Frontě an-Nusrá a islámskému státu trvají. Zavázali jsme se k příměří, na milión procent,“ dodal.

Na otázku, zda by změnil svůj názor o vstupu do povstání, Abu Jouma Benawi uvedl ve zpětném pohledu: „Opravdu bych si to rozmyslel, protože každý přispěl ke zničení Sýrie, na začátku a na konci, jsou to jen lidé, kteří prohráli.“

„Kdybychom věděli, že se tak přátelé Sýrie zachovají, nebyli bychom s nimi. Všichni naší lidé byli nuceni uprchnout,“ dodal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno uvedl, že Turecko má právo provádět vojenské operace nejen v Sýrii, ale v kterékoliv jiné zemi, která hostí teroristické skupiny, které ohrožují turecký stát. Erdogan tvrdil, že postoj Ankary nemá „absolutně nic společného s národními právy suverénních států, které nemohou převzít kontrolu nad svou územní celistvostí.“

Turecké síly od února ostřelují pozice YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci, stejně jako pozice vládních sil v Sýrii. Bombardování YPG cílů, vojenského křídla Demokratické strany (PYD), navzdory tomu, že USA, spojenec Ankary, považuje kurdské bojovníky jako zásadního partnera v boji proti islámskému státu.

 

 

RT/svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Turecko „chrání a vyzbrojuje“ tábory Fronta an-Nusrá na své hranici

  • Je to nejvyšší cynizmus nejen Erdogana ale i ostatních bruselský politiků. Stále nám namlouvají, jak bojují proti IS či an-Nusrá, přitom Turecko je podporuje jak zbraněni, tak penězi, je to přeci náš člen NATO. Ale tento člen NATO záměrně porušuje hranice jiného suvereního státu, přitom podporuje nejhrůznější teroristický režim co byl kdy stvořem. Přitom bojovníci IS neuznávají žádná lidská práva, jen právo násilí, právo Šariá. Záměrně nám posílají do Evropy islámské teroristy a snaží se je tak asimilovat mezi nás. Tyto zaprodanci USA,Izraeli,NATO, či Německa nato šeredně doplatí, nebot hlas lidu je hlas boží .Věřím že lidé se nedají, že se budou bránit, že všechny ty politické špinavce, zrádce, chvástouny, uzurpátory vyženou i kdyby je to mělo stát životy!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*