Turecká armáda napadla Sýrii. Jaký je skutečný cíl této operace?

Turecká armáda napadla Sýrii. Jaký je skutečný cíl této operace?

Síly turecké armády provedly nejméně 224 úderů na 63 cílů militantů Islámského státu (IS), uvedla turecká pobočka CNN s odkazem na zdroje v tureckých vojenských kruzích.          

Turecké dělostřelectvo zaútočilo na Sýrii ve 04:00 místního času.

Obrněné formace turecké armády se soustředily v oblasti kolem syrského města Jarablus. V 08:30 místního času, turecká obrněná vozidla vyrazila směrem k městu Jarablus, aby očistila město od teroristů IS.

Turecký kanál NTV dříve uvedl, že Turecko oficiálně informovalo Rusko o zahájení operace na severu Sýrie.

Speciální síly a obrněné formace turecké armády již překročily turecko-syrskou hranici. Turecko v současné době používá tanky, dělostřelectvo a letectvo a útočí na pozice teroristů IS v Sýrii.

Podle turecké tiskové agentury Anadolu, operace v Jarablus je zaměřena na očištění turecké hranice od teroristických skupin a na podporu územní celistvosti Sýrie.

Turecké orgány uvedly, že cílem vojenské operace je snížit příliv migrantů a doručit humanitární pomoc pro obyvatelstvo. Podle úředníků, Turecko používá „intenzivní palbu“ proti teroristům.

Teroristé se zmocnili města Jarablus v roce 2013. V březnu tohoto roku, syrská vojska, s podporou spojenců, osvobodila město Palmyra, které bylo v rukou teroristů od léta roku 2015.

Během posledních několika měsíců, teroristé IS zničili starobylé chrámy Bel a Baalshamin, stejně jako monumentální oblouk Palmyra z 2-3. století před naším letopočtem.

Ruští experti vyhodnotili restauratérské práce na téměř 600.000 $. Práce budou trvat asi 12 měsíců.

Server Pravda.ru požádal prezidenta Institutu pro Střední východ, Jevgenije Satanovského, aby se vyjádřil o skutečném cíli turecké operace.

„Oficiálním cílem je samozřejmě boj proti IS. Proamerická kurdská opozice současně tvrdí, že Turecko útočí převážně na Kurdy. Skupiny IS jsou umístěny minimálně 20 kilometrů od pozice, kde turecká armáda v současné době operuje,“ řekl expert serveru Pravda.ru.

Když byl expert tázán na příčinu, která by mohla tlačit Turecko k rychlé protiteroristické operaci v Sýrii, Satanovsky uvedl, že Ankara nikdy předtím proti terorismu nebojovala. „Ankara měla obchodní vztahy s IS. Skutečnost, že Turecko je technicky členem protiteroristické koalice, nic neznamená,“ uvedl expert.

Jevgenij Satanovsky uvedl, že turecké bezpečnostní služby vždy poskytovaly podporu Islámskému státu, přičemž příbuzní Erdogana získávali své bohatství díky nelegálnímu obchodu s ropou s IS. Všechny tyto operace byly prováděny pod rouškou boje proti terorismu v Turecku.

Podle experta, je přirozené, že Erdogan nikdy nepožádal Rusko o pomoc v Turecku v boji proti terorismu. „Proč by Rusko mělo zde pomáhat Turecku? Máme rozdílné cíly v Sýrii. Erdogan chce bojovat proti Kurdům, nikoli teroristům. To je to, co právě teď dělá,“ uzavřel Satanovsky.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:Umit Bektas / Reuters )
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*