Tunisko se stalo dalším velkým centrem pro masovou migraci

Tunisko se stalo dalším velkým centrem pro masovou migraci

V posledních šesti týdnech se Tunisko stalo centrem pro masovou migraci. Úřady se obávají, že libyjské cesta je nyní zcela uzavřena, tak mnozí migranti se namísto toho chystají do Evropy z tuniského pobřeží.

Někteří pozorovatelé migračního toku tvrdí, že počet migrantů směřujících do Evropy z Tuniska by se mohl snadno vyrovnat jarnímu příchodu z roku 2011, kdy asi 40 000 lidí opustilo zemi, aby uniklo selhávajícímu režimu Bena Aliho, jedné z prvních vlád, která upadla do Arabského jara.

Odhady říkají, že v posledních pěti až šesti týdnech se do Tuniska přesunulo 1 800 až 3 000 migrantů. Celkem se na plavbu údajně vydalo 60 lodí, z nichž každá pojme 30 až 50 osob, píše deník Die Welt.

Tuniská vláda v tomto ohledu relativně mlčí, a to může být proto, že nechce přetvářet své vztahy s Evropskou unií.

Jediné konkrétní údaje jsou o těch, kteří byli zatčeni v Itálii koncem září, kdy v období od 24. do 30. září dosáhlo italského pobřeží 17 lodí. Počet zatčených italskými orgány činí zhruba 550 osob.Úředníci v Itálii tvrdí, že z Tuniska přišli v posledních týdnech kolem 2 700 migrantů, ale to může být velmi konzervativní odhad, jelikož mnozí migranti se rozhodli neregistrovat jako žadatelé o azyl, dokud se nedostanou do země, ve které chtějí žít, nejčastěji v severní Evropě, kde jsou státní dávky šlechetnější.

Odborníci se domnívají, že existují dva hlavní důvody pro zvýšení jejich počtu. Prvním je uzavření libyjské migrační cesty a druhým je ekonomická stagnace v různých částech Tuniska.

Zprávy a zvěsti rovněž ukázaly, že pašeráci lidí uplácejí tuniské hraniční úředníky, aby povolili více plavidel na cestu do Evropy, a jiní obviňují Tunisko z toho, že před tímto problémem zavírá oči, aby si sjednalo rozvojovou pomoc z EU.

Tunisanů je v evropských zemích velmi málo a často se stávají neúspěšnými žadateli o azyl, i když je deportováno jen velmi málo lidí.

Vzhledem k tomu, že nedávný útočník z Marseille a terorista na vánočním trhu v Berlíně byli tuniskými neúspěšnými žadateli o azyl, mnozí se obávají, že se do Evropy budou pašovat další tuniští islámští radikálové.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: ilGiornale)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*