TTIP a CETA s sebou nesou rizika geopolitické konfrontace

TTIP a CETA s sebou nesou rizika geopolitické konfrontace

Hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA), stejně jako podobná dohoda se Spojenými státy, která nebyla dosud podepsána (TTIP), slouží zájmům velkých koncernů a je plná nebezpečí konfrontace bloku, sdělila spolupředsedkyně levicové strany v německém parlamentu Sahra Wagenknechtová v rozhovoru s tiskovou agenturou TASS.

„Obě smlouvy- TTIP a CETA- jsou zásahem do demokracie, jsou postaveny na základě norem sociálního státu, na jasných standardech v oblasti životního prostředí a jsou o právech spotřebitelů. Tyto smlouvy mají do značné míry jen málo co dočinění s volným obchodem. Spornou otázkou je to, že dávají větší práva velkým koncernům,“ uvedla Wagenknechtová.

„Obě dohody vyvolávají také otázku geopolitického charakteru. CETA a TTIP přináší riziko konfrontace bloku, stavíc Evropu a Severní Ameriku na jednou stranu a Čínu, Rusko a rozvojové země na stranu druhou,“ věří Wagenknechtová.

V tomto okamžiku byly rozhovory on TTIP pozastaveny, a to především kvůli odporu ze strany mocné evropské agrární lobby, která se obává, že zemědělci v EU mohou selhat v tom, aby odolali konkurenci ze strany amerického zemědělsko-průmyslového komplexu, který produkuje potraviny podřadné kvality, ale s mnohem nižšími náklady. Evropská unie vidí dohodu CETA jako prototyp TTIP.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*