Trumpova kariéra v politice je u konce, z očí veřejnosti nemizí

Trumpova kariéra v politice je u konce, z očí veřejnosti nemizí

Pokud sledujete hlavní zprávy za poslední tři týdny, může se zdát, že Donald Trump odchází do prezidentského důchodu s velkou hanbou, ignorací a jeho cesta spěje k zapomnění. Odvracejí se od něj spolupracovníci, část republikánů, právníci, média i známé osobnosti. Nebo spíše krysy opustili potápějící se loď? Řečnická otázka…

Zdání však někdy klame.

Předčasné odepisování Trumpa není na pořadu dne. Podle ředitele centra politického výzkumu na univerzitě v Suffolku v Anglii, Davida Paleologuse značka Trump není ještě zdaleka odepsaná.

Poslední národní průzkum veřejného mínění v USA dle této instituce zjistil, že 30% registrovaných voličů by pro Donalda Trumpa hlasovalo i v roce 2024 a 13% odpovědělo, že možná. Mezi republikány to bylo dokonce 71% pro Trumpa a 16% by pro něho hlasovalo možná. To zjevně stačí k tomu, abyste snadno vyhráli otevřené republikánské primární volby.Američané milují politické návratové příběhy proti nepřízni osudu. Už několikrát v minulosti se stalo, že se politik vrátil ne jednou, ale dvakrát za svoji kariéru do vysoké politiky a to třeba i ten, který byl odsouzen za trestné činy. Jako příklad je uváděn bostonský starosta, člen Sněmovny reprezentantů a později guvernér státu Massachusetts James Michael Curley.

Zneuctěný Richard Nixon po aféře Watergate strávil postprezidentské roky rehabilitací své pověsti a stal se pak moudrým starcem světové politiky. Jeho návratová kampaň pravděpodobně začala výbušnými televizními rozhovory s Davidem Frostem v roce 1977. V osmdesátých letech chrlil nekonečné rozhovory, knihy, články do časopisů a jeho názory na politiku dychtivě hledala média.

„Existují desítky miliónů Američanů, které pravděpodobně nikdy neopustí podpora a obdiv k Trumpovi, ačkoli je Trumpova značka velmi poškozena událostmi z posledních několika týdnů“, myslí si Cosmo Macero, mediální konzultant společnosti Seven Letter pro veřejné záležitosti. Domnívá se, že i když je jeho politická kariéra téměř jistě u konce, jeho kariéra v očích veřejnosti však u konce není. Trump bude moci úspěšně rozšiřovat svou značku na trhu.

Jiný mediální manažer Scott Dunlop zase odhaduje, že Trump je sice na třetí koleji a těžko získá partnerství se zavedenými mediálními společnostmi, ale ty pravděpodobně ani nebude potřebovat. Dunlop si je jistý, že Trump uvažuje o získání televizního kanálu a spuštění své vlastní sítě. Trump získal v minulých volbách 75 miliónů hlasů a měl 80 miliónů sledujících na Twitteru. To je velké potencionální publikum. Mluvilo se o tom, že by mohl uzavřít partnerství s konzervativními kanály NewsMax a One America News Network, které mu byly velmi nakloněné.

„Pokračovat by měla i Trumpova realitní společnost a oživit by mohl spotřebitelskou značku Trump, kterou v minulosti „plácal“ na všechno, od kravat po vodku a steaky“, vtipkuje Dunlop.

„Osobně si nemyslím, že se média bez něj obejdou. Název Trump přináší kliknutí, mnoho zvědavých očí a výnosy z reklam. Kde by bylo dnes vysoké hodnocení sledovanosti CNN bez Donalda Trumpa? Zkrátka, jméno a značka Trump přinesla a ještě všem přinese jisté peníze a sledovanost, tak proč by se vedoucí pracovníci hlavního proudu bránili partnerství s Trumpem? Kampaně Donalda Trumpa byly zatraceně dobré pro CBS a akcie New York Times se od prezidentských voleb v roce 2016 zčtyřnásobily“, uvedl známý mediální manažer.

Trump rozhodně do důchodu nebo zapomnění neodchází. Pro Trumpa by byla velká čest dostat se zpět do politiky, prokázat své námitky a očistit své jméno. Kdoví, zda se o to nakonec ještě jednou nepokusí. To, co je totiž pro jiné lidi nepředstavitelný úkol, je pro sebevědomého Trumpa výzva, kterou dokáže realizovat.  Za čtyři roky mu bude 78 let a jak ukazuje nově zvolený prezident Joe Biden, nemusí to být diskvalifikace. Trump má stále dostatek vlastních oddaných příznivců a dokonce Bidenovi současní příznivci mohou v té době být už ze „sleepy“ Joa nebo Kamaly hodně unaveni.

A nakonec? Je tu ještě široká Trumpova rodina, která politikou také není nepolíbená a záleží jí na tom, aby značka Trump byla čistá a silná. Vzpomeňme na jednu z epizod Simpsonů. Ivanka by v roce 2024 mohla otce docela dobře nahradit a stát se klidně 47. prezidentkou USA.

 

S použitím rozhovorů Bretta Arendse z MarketWatch.com
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*