Trump: „Silný a statečný“ maďarský premiér Orbán je „na mém seznamu hostů“

Trump: „Silný a statečný“ maďarský premiér Orbán je „na mém seznamu hostů“

Americký prezident Donald Trump ocenil maďarského prezidenta Viktora Orbána a prohlásil, že setkání s „populistickým“ vůdcem je na jeho seznamu úkolů, odhalil maďarský velvyslanec.                                  

V rozhovoru pro podnikatelský týdeník Figyelő, László Szabó připomněl, že opustil Bílý dům velmi pozitivně naladěn ve vztazích mezi oběma zeměmi, když se v září setkal s Trumpem v Oválné pracovně.

Z 12 delegátů, Szabó byl druhým, se kterým se Trump ten den setkal – o čemž velvyslanec uvedl, že bylo projevem úcty k Maďarsku – a dvojice se shodla, že je v nejlepším zájmu obou zemí dále rozšiřovat maďarsko-americké bilaterální vztahy.

Na ceremoniálu v Oválné pracovně Trump označil maďarského premiéra za „silného a odvážného člověka“ a uvedl, že si je vědom toho, že jej Orbán podpořil během prezidentské kampaně v USA, když se stal prvním evropským vůdcem, který podpořil republikány na výroční řeči v Rumunsku v loňském létě.Během desetiminutové schůzky, americký prezident řekl Szabóvi, že „Orbán je na jeho seznamu hostů,“ ale že musí nejprve vyřešit „malou otázku“ krize se Severní Koreou.

Po zvýšení výdajů na obranu na 2% HDP a nasazení maďarských vojáků do Afghánistánu, Iráku a Kosova byl příspěvek středoevropského národa do NATO dalším tématem projednávaným na tomto setkání spolu s maďarskou rostoucí ekonomikou.

Orbán opakovaně hovořil o potřebě silnějších přistěhovaleckých kontrol v Evropě od příjezdu více než dvou miliónů migrantů od okamžiku, kdy německé kancléřka Angela Merkelová otevřela v roce 2015 hranice.

V reakci na příliv migrantů Maďarsko začalo bránit své hranice a postavilo řadu hraničních plotů, díky kterým se dle bezpečnostního poradce György Bakondiho podařilo snížit nelegální přistěhovalectví o více než 99 procent.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*