Trump podepsal odstoupení USA od obchodní dohody TPP

Trump podepsal odstoupení USA od obchodní dohody TPP

Prezident Donald Trump podepsal výkonné nařízení, které zrušilo účast Spojených států na vyjednávacím procesu obchodní dohody Transpacifického partnerství, kterou zdědil po svém předchůdci.                               

Trump opakovaně slíbil během jeho prezidentské kampaně, že zruší Transpacifické partnerství (TPP).

Jako prezidentský kandidát, miliardář a podnikatel tvrdil, že dohody o volném obchodu, jako je TPP, poškozují USA, americké dělníky a zpracovatelský průmysl. Trump slíbil, že zavede více protekcionistickou obchodní politiku jako prezident.

Toto výkonné nařízení ohledně TPP, podepsáno v pondělí, bylo prvním velkým krokem Trumpovy administrativy, která hodlá přebudovat americkou obchodní politiku.

Dohoda mezi dvanácti zeměmi byla sjednána za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy, ale nebyla nikdy ratifikována Kongresem, protože zde stála před houževnatým odporem ze strany republikánů a některých demokratů.

Trump se přesune na počátek jednotlivých obchodních jednání se zeměmi zapojenými do TPP, sdělil úředník Bílého domu kanálu NBC News.

Po dobu dvou let, Obamova administrativa vyjednávala s 11 zeměmi, aby formulovala dohodu, která měla nastavit menší překážky pro obchody v oblastech, které odpovídají za dvě pětiny světové ekonomiky.

Trumpovo volební vítězství, nicméně, zasadilo ránu těmto jednáním a vyslalo šokující vlnu asijským metropolím, které do této hospodářské dohody vkládaly naděje.

Trump, který v pátek slavnostně složil přísahu, má také podepsat výkonné nařízení ke zrušení dohody o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem, známou jako Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

Tato dohoda, vytvořena bývalým prezidentem Billem Clintonem, byla přijata v roce 1994 a byla určena k odstranění většiny obchodních poplatků mezi těmito třemi zeměmi.

Trump dohodu NAFTA obvinil ze zničení amerického výrobního sektoru a nazval ji jako „jednou z nejhorších dohod vůbec“, během říjnové prezidentské debaty s jeho demokratickou soupeřkou Hillary Clintonovou.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*