Trump: Japonsko může sestřelit severokorejské střely z oblohy, pokud si koupí dostatek zbraní z USA

Trump: Japonsko může sestřelit severokorejské střely z oblohy, pokud si koupí dostatek zbraní z USA

Donald Trump slíbil, že Japonsko bude schopno sestřelit severokorejské střely „z oblohy“, pokud si nakoupí dostatek zbraní od Washingtonu. Japonský premiér uvažuje o nákupu stíhaček, střel a válečných lodí z USA.

Na tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a japonský premiér Shinzo Abe uznali, že Pchjongjang je nejdůležitější téma jejich jednání. Americký vůdce opět odsoudil Pchjongjang kvůli pokračujícímu rozvoji svých „protiprávních zbrojních programů, včetně nezákonných jaderných testů a šokujících odpalování balistických raket“ přes japonské území.

„Nebudeme za tím stát,“ uvedl a opakovaně řekl, že „doba strategické trpělivosti je u konce.“ Abe zopakoval toto poselství, ale nevyhrožoval Severní Koreji s tím, že je čas „na dialog“, zatímco také slíbil více sankcí na samotný stát.

Trump na svou stranu neváhal prosazovat americké zbraně do Japonska. „Abe je (severokorejské střely) sestřelí z oblohy, když dokončí nákup mnoha dodatečných vojenských zařízení od Spojených států,“ uvedl prezident. „Předseda vlády nakoupí masivní množství vojenského vybavení, jak by měl. A my zdaleka vyrábíme to nejlepší vojenské vybavení.“Japonsko už nakupuje obranné vybavení z Washingtonu, ale existují další plány na modernizaci japonské armády ve světle zvýšeného napětí se Severní Koreou. „Situace v oblasti Asie a Tichomoří je stále velmi napjatá a musíme kvalitativně a kvantitativně posílit naše schopnosti,“ řekl Abe.

Premiér hovořil o koupi stíhacích letounů F-35 páté generace, protiletadlových střelách SM-3 Block III a válečných lodích nesoucích zbraňové systémy Aegis. „Kvalita a kvantita musí být posíleny kupováním více zbraní ze Spojených států, toto mám na mysli,“ řekl předseda vlády Abe.

Donald Trump odstartoval svou první asijskou návštěvu tím, že navštívil Japonsko, blízkého amerického spojence a dlouholetého obchodního partnera. Krátce po svém příletu vydal varování severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, že „žádný diktátor“ by neměl podceňovat USA.

Severní Korea označila Trumpovu návštěvu Japonska tím, že slovně zaútočila na „duchovně nestabilního“ amerického prezidenta. „Nikdo nemůže předvídat, kdy Trump udělá bezohledný čin. Jediný způsob, jak kontroloval jeho uspěchaný akt, je zkrotit ho absolutní fyzickou silou,“ podle komentáře v deníku Rodong Sinmun, který řídí vládnoucí Dělnická strana. Státní noviny také varovaly „Trumpovu kliku“, aby nečinila „bezohledné poznámky“.

Zdá se, že mnoho Japonců nemá zájem o možnou užší vojenskou spolupráci mezi Tokiem a Washingtonem. Tisíce lidí protestovalo v neděli v hlavním japonském městě Tokio před Trumpovou návštěvou.

Americká vojenská přítomnost je již dlouho zdrojem sporů v Japonsku. Přemístění americké letecké základny v okrese Okinawa je obzvláště naléhavým problémem. Místní obyvatelé se zapojili do měsíc trvající kampaně na protest proti tomuto kroku, který získal podporu guvernéra Okinawy.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Donald Trump a Shinzo Abe Foto: Asia.nikkei.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Trump: Japonsko může sestřelit severokorejské střely z oblohy, pokud si koupí dostatek zbraní z USA

  • Vyjadreni Trumpa v nadpisu neni nic jineho nez dukaz, jak americka politika opatruje praci zbrojarskym koncernum USA. Nejdrive vytvorit obraz domneleho nepritele, vyvolat u vsech strach a pak nabidnout zbrane proti nemu. Neustale potom strach zvysovat neuvazenymi vyroky a hrozbami na adresu Kima.
    Ten dosud nikomu nic neudelal a je tedy paranoidni z neho delat padoucha. Prece nezabijete cloveka, protoze ma v kapse nuz a mohl by vas zabit! Padaousi jsou ti, co tohle neustale vyrabeji, aby NATO zbrojilo proti Rusku i proti 4 poslednim zemim, ktere se nechteji podridit diktatu USA!!! Neustale prelety US letadel nad Severni Koreou a manevry na ruske hranici maji vyprokovovat 3. svetovou valku. USA jsou valecnym stvacem, propagandisticky operujicim jako fasiste pred 2. svet. valkou.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*