Třetí světová válka: Americké bombardování Íránu „bude masivní, ale bude omezeno na konkrétní cíl“

Třetí světová válka: Americké bombardování Íránu „bude masivní, ale bude omezeno na konkrétní cíl“

Hodiny tikají a jeden špatný tah by mohl vyvolat třetí světovou válku.   

Tento článek píšu s těžkým srdcem.

V posledních týdnech jsem dospěl k závěru, že v roce 2019 pravděpodobně nedojde k válce s Íránem, ale teď musím přiznat, že jsem se mýlil. Američtí představitelé velmi rychle obvinili Írán z útoku na dva tankery v Ománském zálivu a poradci prezidenta Trumpa ho údajně velmi tvrdě tlačí, aby udeřil na Írán. Prezident Trump váhal nad vojenským zásahem na Írán, ale teď se zdá, že dá válečným jestřábům ve své administrativě přesně to, co chtějí. Podle izraelského deníku Jerusalem Post se plánuje bombardovací kampaň, která „bude masivní, ale bude omezena na konkrétní cíl“.

Podle úředníků pořádá Bílý dům od pátku nepřetržité diskuze, na nichž se podílí vyšší vojenští velitelé, zástupci Pentagonu a poradci prezidenta Donalda Trumpa.

Zvažovaná vojenská akce by se týkala leteckého bombardování íránského zařízení spojeného s jeho jaderným programem.

„Bombardování bude masivní, ale bude omezeno na konkrétní cíl,“ uvedl západní diplomat.

Pokud k tomu dojde, začne válka.Írán je domovem více než 81 milionů lidí, je po zuby vyzbrojen a je celosvětovým centrem šíitského islámu.

Byla by to největší válka, kterou Spojené státy zažily od druhé světové války, a Íránci by bojovali do posledního dechu a hodili by na nás všechno, co mají. To by zahrnovalo uvolnění všech Íránců a operativců hnutí Hizballáh v Severní Americe, kteří by prováděli rozsáhlé teroristické operace. Krev by tekla v masivním měřítku a uvnitř USA by byl velký chaos.

Jste si jisti, že to opravdu chceme?

Bohužel, události se velmi rychle začínají vymykat kontrole. Írán v pondělí oznámil, že překoná hranici zásob uranu, kterou stanovil Obama jadernou dohodou za pouhých 10 dní.

„V současné době začíná odpočítávání 300 kg rezerv obohaceného uranu a za 10 dní tento limit překonáme,“ řekl mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrouz Kamalvandi.

„To je založeno na článcích 26 a 36 (jaderné dohody) a bude zrušeno, jakmile ostatní strany splní své závazky.“

Kamalvandi uznal, že země již zečtyřnásobila svou výrobu nízko obohaceného uranu.

Netřeba dodávat, že to pravděpodobně urychlí americké vojenské plánování.

Krátce poté, co to Írán oznámil, americký ministr obrany Patrick Shanahan zveřejnil prohlášení o tom, že na Blízký východ je vysíláno dalších 1000 vojáků.

Spojené státy vysílají na Blízký východ 1000 dalších vojáků, a to díky rostoucímu napětí mezi USA a Íránem. Toto rozhodnutí následuje po útoku z minulého týdne na dva tankery v Ománském zálivu, z něhož USA obvinily Teherán, když Pentagon v pondělí zveřejnil nové snímky, o nichž představitelé uvedli, že jsou členové íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) odstraňující nevybuchlou minu z jednoho z lodních trupů.

„V reakci na žádost Ústředního velitelství USA (CENTCOM) o další síly a na základě doporučení předsedy společných náčelníků štábu a po konzultaci s Bílým domem jsem povolil přibližně 1 000 dalších vojáků pro obranné účely, na Středním východě řeší letecké, námořní a pozemní hrozby, “uvedl v pondělí ve svém prohlášení úřadující ministr obrany Patrick Shanahan.

 

Vysílání vojsk na Blízký východ zvýší napětí, ale nespustí válku.

Nicméně, bombardování Íránu válku spustí a zdá se, že ve Washingtonu roste konsenzus, že je to třeba udělat. Zvažte například slova senátora Toma Cottona.

Mezitím,  co Trumpova administrativa usiluje o přesvědčení spojenců, že Írán byl zodpovědný za útok z minulého týdne na dva tankery poblíž Perského zálivu, senátor Tom Cotton v neděli prohlásil, že „tento nevyprovokovaný útok na komerční lodní dopravu zaručuje odvetné vojenské útoky“.

„Nejrychlejší způsob, jak na vás seslat oheň a zuřivost americké armády, je zasáhnout do svobody plavby na otevřeném moři a ve vzduchu,“ řekl Cotton CBS „Face the Nation“.

Většina Američanů bohužel nepochopila, že by to nebylo něco jako americké války v Iráku a Afghánistánu.

Írán se již desetiletí připravuje na vojenskou konfrontaci se Západem a mnozí jsou přesvědčeni, že jejich programy v oblasti zbraní jsou mnohem pokročilejší, než jsme věřili.

Jak upozornili naši přátelé z ANP, v roce 2016 byl bývalý ředitel CIA a čtyři další dříve vysoce postavení úředníci z USA spoluautory úvodníku, v níž tvrdili, že Írán již má jaderné zbraně…

Ano, je možné, že se mohou mýlit.

Ale co když mají pravdu?

Mohli bychom jít do války proti spoustě apokalyptických nutjobů, kteří již mají jaderné zbraně, a nebáli by se je použít proti nám a našim spojencům?

Neexistuje důvod, proč bychom měli spěchat do války s Íránem, protože důsledky takové války by mohly být nepředstavitelné.

Máme mimořádně omezený čas, abychom zastavili tento konflikt, protože jakmile začnou rakety létat, nebude cesty zpět.

Hodiny tikají a jeden špatný tah by mohl vyvolat třetí světovou válku. Modleme se, aby prezident Trump učinil správná rozhodnutí, protože osud nespočetných životů je nyní v jeho rukou.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Třetí světová válka: Americké bombardování Íránu „bude masivní, ale bude omezeno na konkrétní cíl“

  • Je jen otázka času, kdy si američtí váleční štváči vezmou větší sousto, než dokážou strávit.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*