Tragédie v Nepálu: Zničující ztráty na lidských životech a nenahraditelné ztráty starodávného dědictví

Tragédie v Nepálu: Zničující ztráty na lidských životech a nenahraditelné ztráty starodávného dědictví

Nejméně 4000 lidí bylo zabito a více než 100.000 zůstalo bez střechy nad hlavou po nejhorším zemětřesení, které zasáhlo Nepál za více než 80 let. Spolu s neustále rostoucím počtem obětí, katastrofa zničila mnoho starověkých památek, včetně bývalých královských obydlí a buddhistických a hinduistických chrámů. Zatímco ztráta na lidských životech zastiňuje zničení historických budov, kulturní ztráta je také nesmírně zničující.

Několik zničených budov a staveb byly i na seznamu světového dědictví UNESCO, které se datují před mnoha stoletími.

Buddhistický chrám, Syambhunaath Stupa, postavený před 1500 lety utrpěl vážné škody. Obrovská bílá věž Dharahara Tower postavená v roce 1832 byla srovnána se zemí. Deník Daily Mail oznámil, že ve věži zůstalo uvězněno několik desítek lidí, kteří na místě zemřeli. Paláce a hinduistické chrámy skončily také v troskách.

 

Věž Dharahara Tower postavena v roce 1832 Foto: Associated Press
Věž Dharahara Tower postavena v roce 1832 Foto: Associated Press

Jedna celá vesnice byla zpustošena zemětřesením, které zasáhlo širokou oblast. Lidé se bojí vrátit domů kvůli obavám z dalšího zemětřesení.

CNN uvedla, že chrámy ležící mimo Káthmándú zůstaly relativně nedotčené, ale dva slavné hinduistické chrámy zůstaly v sutinách. CNN dále uvedla, že nejhorší architektonické ztráty zahrnovaly majestátní chrám Shiva temple a jeho dvojče, Narayan temple, který dominoval hlavnímu náměstí Káthmándu, Durbar Square. Oba chrámy byly srovnány se zemí a zůstala po nich jen hromada sutí, což pro mnohé znamená nenahraditelnou vizuální a duchovní ztrátu.

Chrám Shiva temple, nazývaný Pashupatinath Temple, byl jedním z nejdůležitějších chrámů v celém hinduismu a každý rok jej navštívily zástupy lidí. Pashupati je název velkého hinduistického boha Šivy, který je manifestován jako pán zvířat. Tradice říká, že chrám byl postaven ve třetím století před naším letopočtem.

Video níže zobrazuje starobylé krásy chrámu Narayan Temple před zemětřesením.

Chrám Narayan je datován do pátého století našeho letopočtu. Patří mezi jeden ze sedmi světových dědictví UNESCO v Kathmandu Valley.

Zemětřesení také zničilo velkou část komplexu Swayambhunath Stupa, kterému zůstala jen kultovní věž Golden Tower. V komplexu mohly být stavby na základě buddhistického chrámu pátého století našeho letopočtu, což jej činí nejstarší buddhistickou svatyní v Káthmándú. Budha údajně žil před asi 2600 lety před naším letopočtem.

Komplex Swayambhunath Stupa byl z velké části zničen kromě jeho kultovní věže Golden Tower. Mnich mapuje způsobené škody. Foto: EPA
Komplex Swayambhunath Stupa byl z velké části zničen kromě jeho kultovní věže Golden Tower. Mnich mapuje způsobené škody. Foto: EPA

Sbírka legend  z 15. století, vypráví o zázračném lotosu, zasazený minulým Buddhou, který rozkvetl na jezeře, které kdysi pokrývalo údolí Káthmándú. Lotos údajně vyzařoval záhadné a oslnivé světlo, což vedlo k pojmenování místa Swayambhu, což znamená „samo-vyrobené“ nebo „samo-existující“. Svatí, mudrci a božstva cestovali k jezeru uctít toto zázračné světlo za jeho moc při poskytování osvícení.

Starověké budovy budou s největší pravděpodobností přestavěny a obnoveny. Pro tuto chvíli, se úsilí zaměřuje na poskytování pomoci a lékařské péče pro ty, kteří přežili. Masivní humanitární úsilí bude mít zásadní význam pro udržení národa před pádem do ještě tragičtější situace.

https://www.youtube.com/watch?v=1lAQ0Wf8Acg

 

AO/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*