Jak volby do Poslanecké sněmovny, tak volby nynější ukázaly, že pro lidi je už únavné poslouchat nejrůznější ideologická klišé, často vyjadřované s výraznou dávkou primitivismu odpuzuje.

Strana, která se pasovala jako strana Pravdy a Lásky a nositelka odkazu Václava Havla (ano,mám tím na mysli TOP 09), výrazně prohrála již před rokem, ovšem nyní během jediného týdne dokázala téměř nemožné. Její ostře negativní redukce témat na boj proti komunistickým fízlům, kmotrům, agentům STB ,  diktátorovi Putinovi a jeho českým přisluhovačům se prostě dostala už za úvrať vkusu. Jestliže byla její rétorika trvale doprovázena na jedné straně infantilními kroky i výroky mladičkého totálně hloupoučkého primátora a na druhé straně nepřetržitým proudem urážek, vulgarit, či opileckých vyjádření 1 místopředsedy této strany, byla logicky  oceněna po zásluze ziskem 0, slovy nula mandátů do Senátu.

Karel Schwarzenberg během vyhlašování výsledků voleb. Foto : Petr Horník, Právo
Karel Schwarzenberg během vyhlašování výsledků voleb. Foto : Petr Horník, Právo

TOP 09 dosáhla bodu zlomu a jako na horské dráze se bude řídit už jen dolů.

Jinými slovy, toto je stav pravdoláskařské reprezentace v české kotlině v předvečer výročí 17. listopadu 1989.

Ale nejen to : Je skvělé, že byl na hlavu advokátem Láskou poražen novodobý inkvizitor Žáček, který se usilovně snažil vytvořit z Ústavu pro studium totalitního  režimu Ústav pro šíření totality a zákazu neutrálního bádání.

Je symbolické, že se stal senátorem gigant našeho podnikání před rokem 1989 František Čuba, o kterém Václav Havel s radostí opakoval větu o „temných slušovických nitkách“, aby jeho spolupracovníci udělali vše proto, aby ekonomický zázrak zmizel. Ideologicky bylo pro pravdoláskaře nepřijatelné, že by něco za socialismu mohlo fungovat.  Číst dnes hlouposti typu, že Čuba byl podporován komunistickým režimem je nesmysl. Husák ho nesnážel, několikrát to vypadalo na trestní stíhání a Čubu zachránilo definitivně až to, že se kdesi velice kladně o něm zmínil Michail Gorbačov.

Pro změnu klimatu je podstatné i dojednávání koalic ve statutárních městech. ANO přestalo opakovat rituály o demokratických a nedemokratických stranách a v naprosté pohodě učinilo koalice i s komunisty.

I když je střelhbitý pád TOP 09 zprávou číslo 1, zprávou číslo 2 je, že v Brně i Ostravě budou odříznuti od vlády dosavadní matadóři ČSSD. Nic naplat, odchod do opozice by měla tuto stranu vést k sebereflexi a mimochodem, k této sebereflexi je vyzývají zejména voliči. I ČSSD by měla na sobě pracovat, pokud se chce do budoucna alespoň udržet na pozici 2. nejvýznamnější politické síly v zemi.

Shrnuto tedy :

Po 25 letech  od 17. listopadu 1989 země  doznává zásadní změny :

1, voliči jasně odmítají ideologické známkování na tzv. demokratické a nedemokratické strany, a nebo též i jinak, zřejmě za nedemokratickou pokládají TOP 09, právě proto, že je jí demokratická diskuze zcela cizí.  Komunisty pokládají za slušnou a v podstatě nenápadnou včeličku kooperativně se podílející na spelčném díle.

2, voliči rovněž odmítnutím TOP 09 řekli: Ten váš až dryáčnický protiruský válečnický kurs nám neimponuje. To nám spíš vyhovuje ten Sobotka se svou zdrženlivostí a opatrností. Prostě …kdybych chtěl obrátit Bursíkova a Kocábova hesla. Ti dva válečníci a celá ta umělecká elita sice nechtějí  být ani ryba ani rak a chtějí  útočit proti Rusko, pokud možno zítra,  ale národ jako celek naopak řinčení zbraní nepodporuje.

3, voliči pružně zároveň chytře skombinovali svou podporu jak pro standartní strany typu ČSSD, KSČM či KDU-ČSL tak i novému volnému politickému hnutí založeném na silném lídrovi

4, voliči ale stále přemýšlejí a to poznalo i ANO. Jakmile se Andrej Babiš po prvním kole senátních voleb  začal chovat při utváření koalic  jako Klaus jako moc velký šéf, tak prostě jeho kandidáti až překvapivě neuspěli. I ANO se bude muset učit, ale to je v pořádku.


Takže : Před 25 lety jsme si vybrali jako systém změny vlády svobodnou politickou soutěž prostřednictvím politických stran a nejen jich.

Mnohý z nás na tento systém často nadává, ale vlastně se ukazuje docela funkční.

A to je fajn…

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz