Tony Blair: „je naprosto nezbytné, aby nedošlo k Brexitu“

Tony Blair: „je naprosto nezbytné, aby nedošlo k Brexitu“

Tony Blair nedávno vyšel ze stínu a prohlásil, že věří, že si britští voliči zaslouží druhé referendum o odchodu z EU. V rozhovoru pro BBC Radio 4, bývalý britský premiér řekl, že se pokouší Brexit zvrátit.

Tony Blair naskočil na populární trend zvrácení Brexitu, protože se domnívá, že způsobí velké škody ekonomice a politice Spojeného království.

„Když se změní fakta, myslím, že lidé mají právo změnit svůj názor,“ řekl Blair v rozhovoru s BBC.

Bývalý premiér se odvolával na „rozpadající se“ Národní systém zdravotnictví (NHS) s tím, že slib „350 miliónů liber za týden pro NHS“ byl nyní odhalen jako nepravdivý a že se jedná o „národní tragédii“.

Bývalý premiér se domnívá, že Theresa Mayová se snaží vyjednat dohodu, u které riskuje, že nechá Británii v horším stavu.

Podle Blaira se vládní zaměření na vyjednávání o Brexitu nezdaří, protože chce opustit jednotný trh, ale zachovat všechny výhody. Podle Blaira mohou voliči změnit svůj názor.„Je to reverzibilní. Není to hotové, dokud to není uzavřené,“ uvedl Blair.

Nedávná anketa zveřejněná v deníku Mail on Sunday ukázala, že příznivci Brexitu naznačují, že jakýkoli pokus zastavit proces odchodu by byl nedemokratický.

Blairovo prohlášení přišlo v předvečer kritických rozhovorů mezi Mayovou a Jean-Claudem Junckerem v Bruselu o Brexitu.

Přilévajíc palivo do ohně, Damian Green, výkonný náměstek Theresy Mayové je nyní předmětem vyšetřování kvůli sexuálnímu skandálu. Současné šetření týkající se Greena bylo zahájeno 1. listopadu po obviněních z nevhodného chování vůči mladé konzervativní aktivistce Kate Maltbyové.

Zatímco Green čelí obvinění, Theresa Mayová míří do Bruselu.

Některé zdroje uvádějí, že bude Bruselu vyplaceno přibližně 40 až 55 miliard eur. Přestože počáteční finanční vypořádání po odchodu z bloku dosáhne 89 miliard liber, Spojené království doufá, že konečná částka bude snížena o 50 procent.

Obě strany budou také muset vyjasnit otázky související se severoirskou hranicí a statusem občanů EU.

Tony Blair se však domnívá, že slibům, které učinili Brexiteři, by se nemělo důvěřovat. „Mnoho lidí hlasovalo pro Brexit na základě toho, že si mysleli, že pokud opustíte Evropu, všechny tyto peníze se vrátí a můžeme je utrácet na zdravotnické služby. A to byl velmi konkrétní slib, který dali Brexiteři,“ uvedl.

Bývalý premiér dodal, že chce, aby se Labouristická strana stala vládní britskou stranou, která by podpořila „řásnou, moderní a progresivní politiku.“

Jeho vlastní verze „moderní a progresivní politiky“ zahrnovala napadení Afghánistánu a podporu pro tehdejšího amerického prezidenta George Bushe, aby odstranil Saddáma Husajna od moci. Invaze, která proběhla bez souhlasu OSN, byla založena na přesvědčení, že Saddám vlastnil „zbraně hromadného ničení“.

Ačkoli jeho strana byla znovu zvolena v letech 2001 a 2005, jeho pověst byla poškozena a vláda byla rozdělena na jeho příznivce a příznivce Browna. Poté se v Británii objevila finanční krize a Blair nakonec v červnu 2007 odstoupil.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Tony Blair Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*