Tony Blair : Irácká katastrofa není moje vina

Tony Blair : Irácká katastrofa není moje vina

Bývalý britský premiér Tony Blair odmítá myšlenku, že jejich podpora americké invaze do Iráku v roce 2003 zapříčinila nedávný nárůst násilí v zemi.

„ Musíme se zbavit představy, že jsme to způsobili my,“ napsal Blair v sobotu na svých internetových stránkách. Domněnka, že současnou situaci způsobila americká invaze do Iráku je „bizardní,“ dodal.

Bývalý premiér trval na tom, že invaze do Iráku, která vedla ke svržení bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, byla správná a že by to bylo ještě horší, kdyby před deseti lety nebyl zbaven moci.

Foto : telegraph.co.uk
Foto : telegraph.co.uk

10. června získali bojovníci tzv. Islámského státu v Iráku a v Levante kontrolu nad částí území v severních oblastech Iráku. Radikálové získali kontrolu nad provincií Ninive, včetně hlavního města Mosul. V okolí Mosulu bylo vysídleno okolo půl milionu lidí.

Teroristi také přislíbili pokračování v jejich útocích směrem k Bagdádu.

Kritici odmítají tvrzení Blaira a říkají, že americko-britská invaze do Iráku byla hlavním důvodem pro současnou situaci v zemi.

Michal Stephenz, z Royal United Services Institute uvedl, že si myslí, že Blair dává „ruce pryč od zodpovědnosti“ a že válka v Iráku hrála hlavní úlohu v destabilizaci země.


Britské síly se v roce 2003 pod záminkou, že režim Saddáma Husajna vlastní zbraně hromadného ničení , podílely na americké invazi do Iráku. Žádné zbraně hromadného ničení, nebyly v Iráku nikdy nalezené.

zdroj : http://www.presstv.ir

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*