Tony Blair by mohl čelit obvinění za válečné zločiny.

Tony Blair by mohl čelit obvinění za válečné zločiny.

Ministři britské vlády uvedli, že bývalý premiér Tony Blaire by mohl čelit obvinění za válečné zločiny.

Ministři řekli v úterý Parlamentu Sněmovny lordů, že až bude zveřejněná zpráva tzv. Chilcot report into the Iraq war in 2003, Blair by mohl čelit obvinění z válečných zločinů.

Tony Blair Foto: Foto : telegraph.co.uk
Tony Blair Foto: Foto : telegraph.co.uk

Ministři také kritizovali čtyřleté zpoždění s vydáním zprávy, což Lord Dykes popisuje jako „naprostou a totální hanbu.“

Také Lord Hurd odsoudil dlouhé zpoždění a uvedl, že mnoho Britů na tuto zprávu netrpělivě čeká.

„Protáhlo se to z pouhé nedbalosti na neomluvitelné zpoždění, z kterého se stává skandál,“ uvedl Mark Hurd a dodal: „Nejedná se o něco, co by mělo zanedbatelný význam, jedná se o něco, co sleduje velké množství lidí, kteří chtějí úzkostlivě vědět pravdu.“


Ministr vlády William Wallace uvedl, že pokud zpráva nebude zveřejněna do konce února, tak by to bylo odloženo na termín až po květnových volbách.

Soud vede šetření o tom, jak Blair vtáhl Británii do války v Iráku v roce 2009 a bylo očekáváno že zveřejní svá zjištění do 18 měsíců.

Zveřejnění výsledků bylo zdrženo kvůli kritice hlavních postav Blairovy vlády. Kromě toho vydání zprávy rovněž zpozdilo diplomatické jednání mezi USA a Velkou Británií o tom, co může být zveřejněno z korespondence mezi Blairem a bývalým americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

Očekává se, že tato zpráva bude velmi kritická vůči Blairovi, který je obviněn z klamání britské veřejnosti o důvodech pro vstup do války z Irákem v roce 2003.

USA a Velká Británie podnikli invazi do Iráku pod záminkou hledání zbraní hromadného ničení, které měl údajně uskladněné bývalý irácký diktátor Saddám Husajn, čímž jednoznačně porušili mezinárodní práva. Žádné zbraně hromadného ničení nebyly v Iráku doposud objeveny.

zdroj : http://www.presstv.ir

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články