Tolerantní extrémisté – proč tak často volají pro rušení demokratických principů?

Tolerantní extrémisté – proč tak často volají pro rušení demokratických principů?

Navykli jsme si na pojem „extrémismus“, který bývá nálepkován nejčastěji pravicově orientovaným resp. vlastencům či extrémním vlastencům, ale pojem extrémismus jde nalepit i na extrémismus tolerance.

Jiri Mika

ct ufo 2

Problém sa týka najmä postkomunistických krajín. Stále viac ľudí nadobúda pocit, že realita sa nám len podsúva, pritom v skutočnosti je všetko inak. Výnimkou nie je ani Slovensko. Nedávny prieskum Slovenskej akadémie vied ukázal, že viac ako polovica obyvateľov uverí práve konšpiračným teóriám. Na svete je ale učebnica pre stredné školy Dôveruj, ale preveruj, ktorá je akýmsi návodom pre učiteľov i študentov. Píše sa v nej, ako postupovať na internete

Možno pre konšpiračné teórie vznikne aj nový softvér. Zatiaľ totiž na svete nie je. „Je to veľmi zaujímavý nápad na start up, kde by tento projekt alebo softvér na základe kľúčových slov a zdrojov, z ktorých pochádzajú, nejakým spôsobom validoval autenticitu,“ konštatuje IT expert Samuel Pokorný.http://www.noviny.sk/c/slovensko/konspiracne-teorie-verzus-realita-web

U reportáže jsem si nebyl jistý, jestli jde o apríla. Konspiracni weby se rozrůstají jako houby po dešti a tak navrhují je postříkat nějakým pesticidem, který by snad mohl být vynalezený.

Jenže když si člověk přečte o autorovi (Peter Weisenbacher) projektu Důvěřuj ale prověřuj s učebnicemi do škol (odkud jsem natrefil na výše), tak si ho prověříme:

Upozorňujú na to, že Peter Weisenbacher šíri nenávistné postoje voči každému, kto s jeho filozofiou ľudských práv, najmä vo vzťahu k homosexualite, nesúhlasí. Mnohí sa pozastavujú aj nad úspešnosťou jeho občianskeho združenia pri získavaní štátnych dotácií a poukazujú na jeho kontroverznú minulosť v súvislosti s pôsobením v slovenskej pobočke Amnesty International.

http://zivot.cas.sk/clanok/19353/amnesty-international-slovensko-ma-problem-zavaril-jej-byvaly-riaditel

Nakonec zpět k

Důvěřuj ale prověřuj, jak doporučují v reportáži:

V pozadí výzvy stojí kontroverzný Inštitút pre ľudské práva ako aj osoba Petra Weisenbachera, ktorý sa preslávil nenávistnými prejavmi na adresu kresťanov. Organizátori antifašistického pochodu, ktorý sa v pondelok (7.3.) uskutočnil v Bratislave, dnes doručili list generálnemu prokurátorovi SR Jaromírovi Čižnárovi. Žiadajú ho, aby využil svoju právomoc a podal podnet na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko na Najvyšší súd SR. Oznámili to dvaja z organizátorov – Alena Krempaská a Peter Weisenbacher.

kotleba jp

Peter Weisenbacher sa vo svojom verejnom účinkovaní, v ktorom presadzoval nové ľudské práva, preslávil predovšetkým svojimi nenávistnými prejavmi voči kresťanom a vyhlásením: “Chceli ste mať vojnu, budete ju mať, sľubujem, že to budete ešte dlho ľutovať!” Uviedol tak na adresu kresťanov po tom, čo medzi nich Aliancia za rodinu distribuovala vianočné pozdravy s motívom rodiny.

http://www.hlavnespravy.sk/organizatori-antifasistickeho-pochodu-vyzvali-na-rozpustenie-kotlebovej-lsns/753711

Abychom si to shrnuli – pan Weisenbacher ukazuje jakousi pozitivistickou kvazitoleranci a volá po nedemokratických postupech užitím státní moci na potlačení demokracie. 

(Peter Weisenbacher)
(Peter Weisenbacher)

Navykli jsme si na pojem „extrémismus“, který bývá nálepkován nejčastěji pravicově orientovaným resp. vlastencům či extrémním vlastencům, ale pojem extrémismus jde nalepit i na extrémismus tolerance. Princip u extrémismu je předpokládám v extrémním prosazování něčeho.

Nelze zatím kromě teroristů u extrémismu hovořit přímo o fyzickém násilí nebo agresivitě, ale co se týče extrémistických pohledů na věci, tak rozhodně nejde upřít překvapivě těm „tolerantním“.

K dalšímu čtení o aktivitách pana Weisenbachera:

„Od roku 2013 na Slovensku zaznamenávame značný rozmach tzv. alternatívnych médií, ktoré reprezentujú meniace sa prostredie extrémizmu a radikalizácie na Slovensku. Tieto médiá šíria zdanlivo neškodné konšpiračné teórie alebo hoaxy, pod rúškom ktorých často však podnecujú nenávisť a otvárajú cestu podpore extrémizmu.“

Hovorí riaditeľ Inštitútu ľudských práv a hlavný autor publikácie „Dôveruj, ale preveruj“ Peter Weisenbacher.

Ide o akúsi učebnicu pre mladých ľudí, ako ľahšie odhaliť extrémistické, či konšpiračné internetové stránky. Ako úspešne čeliť trollom, ako nenaletieť hoaxom.

Doteraz prejavili o knihu záujem vo vyše 100 školách.

http://www.aktuality.sk/clanok/276177/proti-konspiratorom-ucebnica-proti-extremizmu-na-internete/

Alternativní média jsou zlo. Existuje jen jedna pravda tak jakápak alternativa? Zakázat.

Vskutku tolerance k demokratickým principům chtít zakázat stranu, protože vyhrála volby přízní voličů.

Tak kdo je tu extrémista?

 

Jiří Míka
Loading...

Podobné články

Komentář “Tolerantní extrémisté – proč tak často volají pro rušení demokratických principů?

  • Do extremismu nás ženou vládnoucí probruselští politici, kteří ovládají mediá, jež si platí ještě extremictější novináře. Takže co zasejete vládní politici, to sklidíte!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*