Tohle by znamenalo konec oligarchů a šmejdů okrádajících občany naší země!

Tohle by znamenalo konec oligarchů a šmejdů okrádajících občany naší země!

O co jde? O nový systém, který by konečně řídili občané voliči a ne političtí zlatokopové a byznysmeni!

Tento systém, by byl položený na čtyřech vyvážených pilířích moci:

1)    Na lidem přímo voleném prezidentovi.

2)    Na lidem přímo voleném premiérovi.

3)    Na lidem voleném jednokomorovém parlamentu.

4)    Na institutu závazného referenda, k jehož vyvolání by stačilo 100 000 podpisů sebraných od plnoletých občanů ČR.

Tyto čtyři pilíře moci by se v případě, že dojde k neshodě a selhání, které způsobí nestabilitu země, nebo takovou nesouhru názorů, že by země ztratila směr a točila se bez jasného cíle a ekonomického pokroku v kruhu mohli jednotlivě pokoušet jeden druhého odvolat pomocí referenda (nakonec by vždy rozhodoval lid).

ceska republika

Každý z těchto čtyř pilířů, by měl v průběhu jednoho volebního období právo vyjádřit nedůvěru jinému a iniciovat referendum o sesazení, rozpuštění a nových volbách. V praxi by to znamenalo, že prezident by mohl během doby, ve které je zvolen vyhlásit referendum o nedůvěře premiérovi, nebo referendum na rozpuštění parlamentu a v obojím případě, pokud by mu dal v referendu lid za pravdu, by muselo dojít k vypsání nových voleb. Pokud lid v referendu prezidentův návrh neschválí, zůstane premiér dále ve funkci, či parlament nerozpuštěn a žádné volby se vypisovat nebudou.

Podobnou pravomoc, tedy jednou vyvolat referendum o odvolání prezidenta, a pokud ho lid v referendu schválí, vyhlásit nové prezidentské volby, by měl v průběhu svého volebního období také premiér v případě, že ho podpoří nadpoloviční většina jednokomorového parlamentu.

Stejná iniciativa na referendum o odvolání prezidenta může vzejít také z parlamentu, pokud jí podpoří prostá většina poslanců a premiér, nebo pokud půjde o parlamentní iniciativu na vyvolání referenda o odvolání premiéra, když prostou nadpoloviční většinu podpoří prezident.

Samotný parlament pak může vyvolat i bez podpory prezidenta, nebo premiéra referendum o jejich odvolání, pokud takový návrh podpoří ¾ (tedy 75%) všech poslanců.

Samotní občané mohou během jednoho volebního období vyvolat všelidové závazné referendum o odvolání prezidenta, premiéra, nebo o rozpuštění parlamentu opakovaně, avšak pokud bude stačit na vyvolání prvního referenda o každé jednotlivé instituci 100 000 podpisů, na druhé bude třeba již 200 000 podpisů, na třetí 300 000 podpisů atd.

Jednotlivé státní instituce, tedy prezident, premiér a parlament na sebe nebudou úzce vázané a parlament jako takový bude volit jen svého předsedu a nikoli premiéra. Premiér pak bude moci vybírat z lidem zvoleného parlamentu jednotlivé ministry podle svého uvážení s tím, že jeho výběr musí nakonec ještě posvětit buď nadpoloviční parlamentní většina, nebo prezident.

V samotném závěru je však hlavní to, že prezidenta, premiéra i parlament zvolí nezávisle na sobě občané a o jejich odvolání, či setrvání ve funkci po návrhu některého z nich rozhodnou také občané prostřednictvím referenda a případných nových všelidových přímých voleb.

Tak nějak si já Ladislav Kašuka představuji opravdu demokratický systém kontrolovaný lidem prostřednictvím institutu referenda, ve kterém nediktuje podmínky oligarchie, nebo jedna jediná strana, ale všichni občané – voliči!

 

Ladislav Kašuka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Tohle by znamenalo konec oligarchů a šmejdů okrádajících občany naší země!

  • Když pominu to, že se to nikdy nepodaří prosadit, tak když už nějaký revoluční systém přímé demokracie, tak to můžete udělat ještě líp.
    Prostě se zruší volební období a každý občan bude moci přidělit svůj jeden hlas a tuto volbu bude moci kdykoli (na svoje náklady) změnit. V takovémto systému se budou volební preference moci dynamicky měnit a nikdo by nemohl prosadit nic proti vůli lidí aniž by neriskoval vpodstatě okamžité odvolání. A ne nestálo by to moc protože změna hlasu by byla na vlastní náklady.

  • Nejsem právník, nevím co by asi tak platino na ty naše Vychytralá politiky. Ale jedno si myslím, hlavně politici ve vysokých fukcí/vladá, premiér/, prezident je volený občany, tam je to asi jinak, by neměli mít trestnou imunitu, nebot ta je chrání před všemy jejich lupárnamy!!!

  • Z článku je patrné rozdílné chápání moci. Slovo „demokracie“ v překladu znamená „vláda lidu“. Ti, kteří vládnou, si ho vykládají jako vláda komu. Ti, kteří by chtěli spravedlivou vládu, si pojem vykládají jako vláda koho. Ti první mají moc a neudělají nic, co by jí ohrozilo. Takže jsme spíše svědky toho, že se miliardáři domluví. Přeci si nepůjdou po krku, oba by to stálo hodně peněz. Tak se raději Babiš s Bakalou domluví a vytunelované OKD koupí stát, který bude dotovat těžbu jen proto, aby nebyli horníci v ulicích a zůstali v šachtách. Sobotka se pak bude dopouštět dalších zrad na voličích jen z vděčnosti, že Babiš pomůže Bakalovi. Toto změnit? Na to zvonění klíčů stačit nebude.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*