Tisíce Pákistánců demonstrovalo proti bezpilotním letounům

Útoky amerických bezpilotních letounů způsobují pobouření v Pákistánu, kde tisíce demonstrantů vešlo do ulic k vyjádření veřejného pobouření proti útokům.

 

V pátek se demonstrace konaly ve městech Péšavaru, Multan a Lahore. Tisíce rozzuřených demonstrantů skandovali hesla proti USA.

Požadovali konec zásahů bezpilotních letounů, které jak říkají, porušují suverenitu jejich země.

Protesty byly vyvolány poté, co zemřeli 3 lidé po posledním útoku v hlavní oblasti Pákistánu na severozápadě.

Pákistánský velvyslanec Organizace spojených národů nedávno jasně usoudil, že zásahy těchto amerických letounů jsou porušením mezinárodního práva a Charty OSN.

„Když ozbrojené bezpilotní letouny zabíjí neozbrojené a nevinné civilisty, tak je to jasné porušení mezinárodního práva,“ řekl ve středu pákistánský velvyslanec Masúd Chán na zasedání shromáždění v New Yorku.

Dodal, že útoky ohrožují solidaritu a celistvost Pákistánu.

„Použití bezpilotních letounů porušuje pákistánskou suverenitu a územní celistvost. V teroristické válce, je třeba dobře dbát na správně zavedené humanitární rozlišování, proporcionality a obezřetnosti. To se ale neděje. Je tu také zřejmá geografická disjunkce mezi místem útoku a primárním bojištěm,“ řekl velvyslanec.

Washington tvrdí, že útoky jsou součástí jeho takzvané války proti terorismu a zabíjení vojáků. Nicméně, zprávy na zemi ukazují, že civilisté se často stávají obětmi těchto útoků.

Během několika posledních let, Washington zahájil útoky na muslimské země, včetně na Pákistán, Somálsko a Jemen.

Vzdušné útoky, již zahájil bývalí prezident Goerge W. Bush, ty byly převzány americkým prezidentem Barackem Obamou. Prezident Obama nedávno obhajoval používání těchto letounů, jakož to „sebeobranu.“

OSN říká, že Amerikou provozované útoky v Pákistánu a v některých dalších zemích představují rostoucí výzvu pro pravidla mezinárodních práv. OSN a několik organizací pro lidská práva již identifikovala USA jako světové číslo jedna v „zabíjení cílů“, z velké části kvůli jejich zásahů bezpilotních letounů v Pákistánu a Afganistánu.

zdroj :presstv.ir  překlad pro svobodnenoviny.eu : Dodan  foto : presstv.ir

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*